Τρίτη, 14η Μαίου 2024  6:00 μμ

Σάββατο, 07 Νοεμβρίου 2020 19:10

«Εκκωφαντικό» ξεκίνημα του Μεσολογγίου στην Basket League!

Το Μεσολόγγι ήρθε για να μείνει στην Basket League: μετά τον Άρη και τον Κολοσσό, η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου νίκησε και τον Ιωνικό (79-66) ανατρέποντας διψήφιες διαφορές και έκανε το επιβλητικό 3Χ3.

Στο 3-0 ανέβηκε το Μεσολόγγι στη φετινή Basket League, κάνοντας μια εντυπωσιακή αρχή. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου κλήθηκε να καλύψει διψήφιες διαφορές και το κατάφερε με επιτυχία, πατώντας… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα της Νίκαιας υποχώρησε στο 0-3, καθώς δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το καλό της ξεκίνημα

Απόλυτοι πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Ντεβόντε Γκριν (24π.), Γιάννης Αγραβάνης (20π.) και Τσαντ Μπράουν (19π. 9ρ.), ενώ τα επιθετικά… όπλα των φιλοξενούμενων δεν είχαν καλά ποσοστά.

Το ματς στο Αγρίνιο ξεκίνησε με υψηλό ρυθμό και τις δύο ομάδες αρκετά εύστοχες (15-14 στο 5′). Στη συνέχεια, το τέμπο έπεσε, αλλά οι δύο αντίπαλοι συνέχιζαν να είναι κοντά στο σκορ (23-20 στο 10′). Στη δεύτερη περίοδο ο Ιωνικός «έτρεξε» ένα εντυπωσιακό σερί και έφτασε στο +10 (23-33 στο 14′) με… αιχμή του δόρατος τον Βασίλη Τολίοπουλο (11π.). Οι γηπεδούχοι έκαναν λάθη στην επίθεσή τους και η ομάδα της Νίκαιας μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμά της μέχρι το ημίχρονο (36-43), βρίσκοντας λύσεις και από τον Άνταμ Σμιθ (11π.). Από την άλλη πλευρά πρωταγωνιστές ήταν οι Ντεβόντε Γκριν (10π.) και Τσαντ Μπράουν (9π., 4ρ.).

Στην επανάληψη το Μεσολόγγι… πήρε μπρος και μάζεψε γρήγορα τη διαφορά, παίρνοντας λύσεις στην επίθεση από τους Αμερικανούς του (46-46 στο 23′). Μάλιστα, με το επιμέρους σκορ να φτάνει το 17-5 και τους παίκτες του Στέργιου Κουφού να είναι άστοχοι πίσω από τα 6,75μ., το σκηνικό άλλαξε (53-48 στο 26′). Στο 30′ ο πίνακας του σκορ έγραφε 59-56 με τους Γκριν – Μπράουν – Αγραβάνη να είναι καθοριστικοί για την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποφασιστικοί, συμπαγείς και συγκεντρωμένοι στην 4η περίοδο, ενώ ο Ιωνικός είχε προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ και έκανε πολλά λάθη. Έτσι, το ματς πήγε για πρώτη φορά στο +12 υπέρ του Μεσολογγίου, το οποίο κυριαρχούσε πλήρως (73-61 στο 34′). Στην τελική ευθεία τίποτα δεν άλλαξε δραματικά, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν νέα λάθη και να μην έχουν ψυχραιμία στις επιλογές τους. Το σύνολο του Καλαμπάκου, λοιπόν, ανέβηκε δίκαια στο 3-0 (79-66).

Τα Δεκάλεπτα: 23-20, 36-43, 59-56, 79-66.