Παρασκευή, 26η Απριλίου 2024  7:19 μμ

Κυριακή, 22 Ιανουαρίου 2017 20:15

Χάντμπολ γυναικών: Θετικό ξεκίνημα στο δεύτερο γύρο για τον Παναιτωλικό

Στο πρώτο παιχνίδι του δευτέρου γύρου του πρωταθλήματος της Α1 Κατηγορίας χάντμπολ γυναικών η ομάδα του Παναιτωλικού αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 19 – 19 στη Φλώρινα με τον τοπικό Φιλώτα. Η ομάδα του Γιώργου Ραμμόπουλου είχε πολύ καλή απόδοση και έχασε την ευκαιρία να φύγει ακόμα και με τη νίκη δεχόμενη την ισοφάριση 15 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.
Το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια του ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ. Στο πρώτο ημίχρονο και μέχρι το 20ο λεπτό οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι – χέρι» στο σκορ. Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε με διαφορά δύο τερμάτων στο 25ο λεπτό, όμως το ημίχρονο έληξε ισόπαλο. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο και μέχρι το τέλος του αγώνα. Ο Παναιτωλικός πήρε προβάδισμα με 19 – 18 λίγο πριν το τέλος, όμως 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος η ομάδα της Φλώρινας σκόραρε και το παιχνίδι έληξε ισόπαλο.
Η Πιστόφσκα με 5 γκολ ήταν πρώτη σκόρερ για το Φιλώτα και ακολούθησε η Τριπκόφσκα με 4. Πρώτη σκόρερ του Παναιτωλικού και του αγώνα ήταν η Μαρία Χατζηπαρασίδου με 12 τέρματα, 4 πέτυχε η Μαρίτα Καγκελάρη, 2 η Μαρία Κορομηλά και 1 η Χριστίνα Δήμου.
Πλέον για τον Παναιτωλικό το παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής με το Φίλιππο Βέροιας στο Αγρίνιο την Κυριακή 4 Φεβρουαρίου στις 16:00 είναι πολύ κρίσιμο και με νίκη βγάζει την ομάδα από την επικίνδυνη ζώνη.

Πεντάλεπτα: 1-0, 3-3, 4-5, 6-6, 6-8, 8-8, 11-11, 13-12, 14-13, 15-15, 18-18, 19-19.

Διαιτητές: Φωτακίδης – Κινατζίδης

ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ (Τάνια Τσουτσουλάκη): Ρόμπε, Κεβρεκίδου, Κατσουπάκη 2, Γαλανούδη, Φυλάκη 3, Φωκά 1, Τσιτλακίδου 3, Γκάτσιου 1, Τριπκόφσκα 4, Σιδηροπούλου, Πιστόφσκα 5, Χαντζή, Γεωργιάδου.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ Γ.Φ.Σ. (Γιώργος Ραμμόπουλος): Σιάσου, Κορομηλά 2, Θεοδώρου, Καρέλα, Παύλου, Χατζηπαρασίδου 12, Καγκελάρη 4, Δήμου 1.