Σάββατο, 27η Απριλίου 2024  1:42 πμ

Κυριακή, 08 Ιανουαρίου 2017 19:33

Παναιτωλικός - Πανιώνιος (0-2) (Πανιώνιος έτοιμος για Ευρώπη)

Δεν είπε «όχι» στα δώρα ο Πανιώνιος! Με δύο... ασίστ από παίκτες του Παναιτωλικού, οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν και φέτος στο Αγρίνιο (2-0) και «σκαρφάλωσε» προς το παρόν στη 2η θέση της Super League.

Πανιώνιος έτοιμος για Ευρώπη!

Παρά την γκρίνια και τα όσα άκουσε ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς μετά την ισοπαλία του Πανιωνίου κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, οι Νεοσμυρνιώτες συνεχίζουν πορεία... πρωταθλητισμού, καθώς επικράτησαν όπως και πέρυσι στο Αγρίνιο του Παναιτωλικού, αυτή τη φορά με 2-0, με γκολ ευγενική... χορηγία των γηπεδούχων.

Οι «κυανέρυθροι» τιμώρησαν το ανούσιο παιχνίδι του Παναιτωλικού και με γκολ των Μασούντ (59') και Μασούρα (74'), που προήλθαν από ασίστ των Τσοκάνη και Χαντάκια πήραν το μεγάλο «τρίποντο» το οποίο τους φέρνει στη 2η θέση της Super League, σε ισοβαθμία με την Ξάνθη -που έχει αγώνα λιγότερο- και τους 25 βαθμούς.

Πώς έπαιξαν

Ελάχιστες διαφοροποιήσεις και καμία ουσιαστική έκπληξη δεν επεφύλαξαν οι Βλάνταν Μιλόγεβιτς και Γιάννης Μαντζουράκης, με τον σχηματισμό του 4-2-3-1 να παραμένει και για τους δύο προπονητές, παρά τους συνεχόμενους αγώνες και το απαιτητικό πρόγραμμα και των δύο.

Το ματς

Πολύ καλύτερα και πιο αποφασισμένα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου του Αγρινίου ο Πανιώνιος, καθώς στα πρώτα 20' κάθε επίσκεψή του «μύριζε» γκολ, ωστόσο ξεκάθαρη κλασική ευκαιρία δεν μπόρεσε να δημιουργήσει προς τα καρέ του Κυριακίδη, λόγω των καλών τοποθετήσεων από τους Κούσα και Χαντάκια.

Η επιθετικότητα των φιλοξενούμενων όμως εξασθένησε στη συνέχεια του αγώνα, με τον Παναιτωλικό να παίρνει τα ηνία του ματς, να μεταφέρει την μπάλα προς την περιοχή του Γιαννιώτη, αλλά κάτι τέτοιο γινόταν ανορθόδοξα και χωρίς υπομονή.

Παρ' όλα αυτά η ομάδα του Μαντζουράκη (που είχε πολλά παράπονα από τους παίκτες του) στο πρώτο 45λεπτο κατάφερε να φτιάξει δύο καλές στιγμές, με τα σουτ των Πάουλο (30') και Μουνιός (41'), χωρίς όμως να καταφέρουν να προκαλέσουν αισθητό κίνδυνο στον γκολκίπερ των Νεοσμυρνιωτών.

Στο β' μέρος η μορφή του ματς δεν άλλαξε, καθώς ο Παναιτωλικός είχε μια ανούσια -όπως αποδεικνύοταν- κατοχή της μπάλας, ωστόσο οι «κυανέρυθροι» ήταν ξεκάθαρα πιο επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις τους, με τους Φούντα, Ανσαριφάρντ και Μπεν να φεύγουν σαν... βέλη με την πρώτη ευκαιρία.

Αυτό συνέβη στο 56' όταν ο Φούντας από αριστερά γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι που ήταν αμαρκάριστος ο Ανσαριφάρντ, το πλασέ του οποίου εξουδετέρωσε με καταπληκτική προσπάθεια ο Κυριακίδης. Το μοιραίο για τους Αγρινιώτες όμως δεν αποφεύχθηκε στο 59', με τον πλέον απρόσμενο τρόπο.

Σε εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Τσοκάνης έδιωξε λανθασμένα προς την άμυνα της ομάδας του, δίνοντας ασίστ στον Μασούντ που ήταν εκτεθειμένος -αλλά όχι και οφσάιντ- και χωρίς πρόβλημα άνοιξε το σκορ για τον Πανιώνιο.

Με σπασμωδικές κινήσεις και βαθιές μπαλιές, όπως δηλαδή σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, οι παίκτες του Γιάννη Μαντζουράκη προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά σε καμία περίπτωση δεν προκάλεσαν τον παραμικό πονοκέφαλο στους φιλοξενούμενους. Αντίθετα, ο Πανιώνιος επιβραβεύθηκε για το γεγονός ότι δεν κλείστηκε, ψάχνοντας δεύτερο γκολ και μάλιστα, σκόραρε σε φάση-καρμπόν στο 74'. Βαθιά μπαλιά από το κέντρο του γηπέδου, ο Χαντάκιας ίσα που βρήκε την μπάλα για να στρώσει στον Μασούρα και ο εξτρέμ του Πανιωνίου διαμόρφωσε το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναιτωλικός (Γιάννης Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας, Τσοκάνης (87' Παπουτσογιαννόπουλος), Μάρκος Πάουλο, Μάκος, Κλέσιο, Φάρλεϊ Ρόσα (69' Λουίς Ρότσα), Μουνιός, Μαρκόβσκι

Πανιώνιος (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Βλάχος, Οικονόμου, Ρισβάνης, Τασουλής, Κόρμπος, Σιώπης, Μπεν (71' Μασούρας), Μασούντ, Φούντας (89' Καθάριος), Ανσαριφάρντ (83' Σαββίδης)

Διαιτητής: Δημήτριος Θάνος
Βοηθοί: Δημήτριος Τάτσης, Δημήτριος Βεργέτης
4ος: Γιώργος Κομίνης

Live μετάδοση: Παναιτωλικός-Πανιώνιος

Λήξη της αναμέτρησης με τον Πανιώνιο να επικρατεί 2-0 του Παναιτωλικού με τα γκολ των Μασούντ (59') και Μασούρα (74')
by Sport-fm January 8, 19:09:54

90' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
by Sport-fm January 8, 19:05:29

88' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Εκτός ο Φούντας, μέσα ο Καθάριος
by Sport-fm January 8, 19:03:11

87' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Εκτός ο Τσοκάνης, μέσα ο Παπουτσογιαννόπουλος
by Sport-fm January 8, 19:01:43

83' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Εκτός ο Ανσαριφάρντ, μέσα ο Σαββίδης
by Sport-fm January 8, 18:58:11

Με νέο ριπλέι φαίνεται ότι η μπάλα στο δεύτερο γκολ πηγαίνει στον Μασούρα από παίκτη του Παναιτωλικού. Οπότε το γκολ ορθά μέτρησε
by Sport-fm January 8, 18:57:46

79' Κίτρινη κάρτα στον Ρότσα
by Sport-fm January 8, 18:53:21

78' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Εκτός ο Μουνιός, μέσα ο Κουτρομάνος
by Sport-fm January 8, 18:52:31

Είναι πολύ δύσκολο από το ριπλέι να φανεί αν η μπάλα έχει φτάσει στον Μασούρα από αντίπαλο ή από τον Κόρμπο. Αν έχει φτάσει από συμπαίκτη του Μασούρα, τότε υπάρχει περίπτωση οφσάιντ
by Sport-fm January 8, 18:51:36

74' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΣΟΥΡΑ! Νέα στημένη φάση, η μπάλα φτάνει στον εκτεθειμένο Μασούρα και ο μεσοεπιθετικός του Πανιωνίου κάνει το 2-0
by Sport-fm January 8, 18:48:34

71' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Μέσα ο Μασούρας, έξω ο Μπεν
by Sport-fm January 8, 18:45:33

70' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Εκτός ο Βιέιρα, μέσα ο Ρότσα
by Sport-fm January 8, 18:44:24

66' Πολύ επικίνδυνος πλέον στις αντεπιθέσεις ο Πανιώνιος
by Sport-fm January 8, 18:40:42

Υπήρχαν διαβουλεύσεις για το αν το γκολ έπρεπε να μετρήσει, καθώς ο Μασούντ ήταν εκτεθειμένος, ωστόσο πρόκειται για λάθος αμυντικού του Παναιτωλικού και άρα δεν υπάρχει οφσάιντ.
by Sport-fm January 8, 18:37:02

59' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΣΟΥΝΤ! Φάουλ από τα δεξιά, λάθος διώξιμο προς τα πίσω από τον Τσοκάνη και ο Ιρανός σε κενή εστία δεν έχει πρόβλημα να σκοράρει.
by Sport-fm January 8, 18:34:09

56' Απίστευτη ευκαιρία για τον Πανιώνιο με τον Ανσαριφάρντ! Γύρισμα του Φούντα στον αμαρκάριστο Ιρανό, αλλά το σουτ που έκανε, απέκρουσε με τα πόδια ο εκπληκτικός Κυριακίδης
by Sport-fm January 8, 18:30:27

55' Κεφαλιά του Μουνιός, μπλοκάρει ο Γιαννιώτης
by Sport-fm January 8, 18:29:34

54' Κίτρινη κάρτα στον Τασουλή
by Sport-fm January 8, 18:28:25

51' Σουτ του Μύγα, η μπάλα πολύ ψηλά άουτ
by Sport-fm January 8, 18:25:47

Έναρξη στο β' ημίχρονο
by Sport-fm January 8, 18:20:09

Υπό τους ήχους του «Ice Ice Baby» του Vanilla Ice οι αναπληρωματικοί στο Αγρίνιο προθερμαίνονται εν αναμονή της έναρξης του β' ημιχρόνου.
by Sport-fm January 8, 18:16:07

Λήξη α' ημιχρόνου με Παναιτωλικό και Πανιώνιο να μένουν στο 0-0
by Sport-fm January 8, 18:01:43

45' Ο Ανσαριφάρντ με δύο προσποιήσεις απέφυγε τα μαρκαρίσματα, αλλά άργησε να σουτάρει. Καλή στιγμή για τον Πανιώνιο
by Sport-fm January 8, 18:00:11

41' Πλασέ του Μουνιός, απευθείας στην αγκαλιά του Γιαννιώτη
by Sport-fm January 8, 17:55:27

39' Κίτρινη κάρτα στον Μπεν για θέατρο. Κι αυτή η υπόδειξη σωστή.
by Sport-fm January 8, 17:54:20

36' Κίτρινη κάρτα στον Μάρκος Πάουλο. Σωστή απόφαση για φάουλ στον Φούντα
by Sport-fm January 8, 17:50:37

30' Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, με τον Πάουλο να στέλνει την μπάλα άουτ, παρά τις ευνοϊκές προϋποθέσεις που είχε για να σουτάρει
by Sport-fm January 8, 17:45:28

28' Σουτ του Φούντα, η μπάλα περνά άουτ
by Sport-fm January 8, 17:43:35

27' Πολλά τα λάθη και από τις δύο ομάδες
by Sport-fm January 8, 17:41:46

23' Στο έδαφος Μάκος και Χαντάκιας που συγκρούστηκαν με τα κεφάλια τους. Φαίνονται ζαλισμένοι και οι δύο
by Sport-fm January 8, 17:38:17

20' Έχει μεταφέρει το παιχνίδι στην περιοχή του Πανιωνίου ο ανεβασμένος Παναιτωλικός
by Sport-fm January 8, 17:34:34

15' Πολλά παράπονα από τον Γιάννη Μαντζουράκη για τα πολλά λάθη των παικτών του στη διατήρηση της κατοχής της μπάλας
by Sport-fm January 8, 17:30:06

13' Αδύναμο σουτ του Κλέσιο από δεξιά, η μπάλα κοντράρει στους αμυντικούς του Πανιώνιου και απομακρύνεται
by Sport-fm January 8, 17:27:40

8' Πιο επικίνδυνος ο Πανιώνιος στα πρώτα λεπτά
by Sport-fm January 8, 17:23:17

5' Σουτ του Ανσαριφάρντ, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
by Sport-fm January 8, 17:20:16

4' Πρώτη επίσκεψη του Πανιωνίου στα καρέ των γηπεδούχων. Ο Μπεν εκτέλεσε το φάουλ, ίσα που ακούμπησε την μπάλα με το κεφάλι ο Ρισβάνης και η μπάλα περνά άουτ
by Sport-fm January 8, 17:19:49

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Δημήτρης Θάνος, α' βοηθός ο Δημήτρης Τάτσης, β' ο Δημήτρης Βεργέτης και 4ος διαιτητής ο Γιώργος Κομίνης
by Sport-fm January 8, 17:16:42

Έναρξη του αγώνα
by Sport-fm January 8, 17:15:13

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
by Sport-fm January 8, 17:14:20

Στον πάγκο: Βοσνιάδης, Γκιοατά, Μασούρας, Βουκελάτος, Ενγκόνγκ, Καθάριος, Σαββίδης
by Sport-fm January 8, 16:52:08

Πανιώνιος: Γιαννιώτης, Βλάχος, Οικονόμου, Ρισβάνης, Τασουλής, Σιώπης, Κόρμπος, Μπεν, Μασούντ, Φούντας, Ανσαριφάρντ
by Sport-fm January 8, 16:51:17

Στον πάγκο: Κολοβούρης, Κουτρομάνος, Ρότσα, Παπουτσογιαννόπουλος, Γιαννιώτης, Μιχάι, Βασιλούδης
by Sport-fm January 8, 16:49:44

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μύγας, Χαντάκιας, Κούσας, Τσοκάνης, Μάκος, Μάρκος Πάουλο, Κλέσιο, Ρόσα, Μουνιός, Μαρκόβσκι
by Sport-fm January 8, 16:48:50

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων
by Sport-fm January 8, 16:46:45

Ο Παναιτωλικός βρίσκεται στη 10η θέση με 16 βαθμούς τη στιγμή που ο Πανιώνιος είναι στην 4η θέση με 22.
by Sport-fm January 8, 16:44:50

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Παναιτωλικό και τον Πανιώνιο για την εξ αναβολής 2η αγωνιστική της Super League
by Sport-fm January 8, 16:41:47

Καλησπέρα σας
by Sport-fm January 8, 16:40:04

Διαβάστηκε 1952 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Κυριακή, 08 Ιανουαρίου 2017 19:55