Πέμπτη, 25η Απριλίου 2024  1:11 μμ

Κυριακή, 22 Δεκεμβρίου 2019 14:48

Δείτε γιατί διαμαρτύρεται ο ΑΟ Αγρινίου στο χθεσινό παιχνίδι με τον Κόροιβο (βίντεο)

Για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας ο Vivechrom A.O. Αγρινίου ηττήθηκε στην έδρα του από τον Κόροιβο Αμαλιάδας με σκορ 77 – 78 στην παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου διατηρούσε μικρή διαφορά και προηγήθηκε στο 20ο λεπτό με 41 – 38. Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με ένα πόντο και στο 30ο λεπτό το σκορ ήταν 59 – 60.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου οι παίκτες του Κόροιβου με σερί 5 – 0 προηγήθηκαν με 6 πόντους, όμως ο Α.Ο.Α. ισοφάρισε 65 – 65. Στα τελευταία λεπτά οι ομάδες ήταν κοντά, οι γηπεδούχοι αστόχησαν στην τελευταία επίθεση και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 75 – 78, ο Γκρέκας μείωσε στον πόντο και στην τελευταία επίθεση με το σκορ στο 77 – 78 ο Καμάρας αστόχησε, σε μια φάση που του έγινε καθαρό φάουλ το οποίο δε δόθηκε.

Πρώτος σκόρερ του Α.Ο.Α. ήταν ο Κέβιν Φραντσέσκι με 21 πόντους και ακολούθησαν ο Γκρέκας με 19 και οι Καμάρας και Μιχάλογλου που είχαν από 13.

Για τον Κόροιβο πρώτος σκόρερ ήταν ο Χουχούμης με 21 πόντους και ακολούθησαν ο Αθανασούλας με 19 και ο Ρουτκάουσκας με 15.

Δεκάλεπτα: 25 – 24, 16 – 14, 18 – 22, 12 – 11, 6 – 7 παρ.

Διαιτητές: Θεονάς – Παπαθανασίου – Μηλαπίδης.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Καμάρας 13(1), Μπερερής 3, Μιχάλογλου 13(1), Χατζηνικόλας, Φραντσέσκι 21 (1), Χρήστου, Παπαχρήστος, Γκρέκας 19(3), Σταματογιάννης 3, Ψαράς 3(1), Κασσιούμης 2, Σταμίρης.

Α.Σ.Α. ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Κώστας Κεραμιδάς): Μάινς 9, Ρουτκάουσκας 15, Χουχούμης 21(3), Δημητρακόπουλος, Χρυσόπουλος 9(1), Χατζηδάκης 3, Σιγκούνας 2, Αθανασούλας 19(3), Μπεκρής, Τάταρης.

Η τελευταία φάση της παράτασης για την οποία υπάρχουν έντονες διαμαρτυρίες από τον ΑΟ Αγρινίου για φάουλ πάνω στο σουτ που επιχειρεί ο Καμαρας.