Πέμπτη, 28η Μαρτίου 2024  8:12 μμ

Κυριακή, 08 Δεκεμβρίου 2019 22:27

ΕΣΚΑΒΔΕ – Νότιος όμιλος: Γ.Ε. Αγρινίου – Βόνιτσα 81-70

Η Γ.Ε.Αγρινίου νίκησε την Βόνιτσα με 81-70 και την άφησε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας ενώ οι πράσινοι του Αγρινίου βρίσκονται στην 2η.Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι στην αρχή της αναμέτρησης. Με καλή κυκλοφορία μπάλας και ευστοχία στα τρίποντα προηγήθηκαν με 17-25 για να μειώσει η ΓΕΑ σε 22-25 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.Στην δεύτερη περίοδο η ΓΕΑ έπαιξε καλή άμυνα και σε συνδυασμό με τις σωστές επιλογές στην επίθεση πέρασε μπροστά στο ημίχρονο με 46-40.Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πήραν διαφορές που έφτασαν μέχρι και το +14. Η Βόνιτσα μείωσε μέχρι τους οκτώ πόντους για να τελειώσει τελικά το ματς για την ΓΕΑ στο +11 (81-70). Απο τους νικητές ο Μπαρούχας ειχε 22 πόντους με 4 τρίποντα ενώ ο Μπόσμος ειχε 18, με τον Βατίστα να προσθέτει 17 και τον Σταμουλάκη 13 με 3 τρίποντα ενω πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο έκανε ο νεαρός Αποστόλης Ντάλας. Απο την Βόνιτσα ο Θειακός ειχε 20 πόντους όσους και ο Καραμπάς με 5 τρίποντα ενώ ο Κακιούζης πρόσθεσε 14.

Δεκάλεπτα:Α:22-25 Β:24-15 Γ:17-13 Δ:18-17

Γ.Ε.Αγρινίου(Φαράντος):Ντάλας 6(1), Πολύζος, Καραπιπέρης, Αβράμπος, Σταμουλάκης 13(3), Μπαρούχας 22(4), Παρθένης, Βατίστας 17, Μπόσμος 18, Δάρλας 5(1), Δάσκαλος

Βόνιτσα(Σπηλιάς): Τσαουσίδης 2, Κορόζης 3(1), Παπαχρήστος, Καφφές, Καραμπάς 18(5), Κακιούζης 14(1), Δρακονταειδής 3, Θειακός 22, Χάχαλος 8