Τρίτη, 19η Μαρτίου 2024  11:16 πμ

Πέμπτη, 21 Νοεμβρίου 2019 00:08

Σε πάρτι μετέτρεψε ο Χαρίλαος Τρικούπης το τοπικό ντέρμπι με τον ΑΟ Αγρινίου

Με τον καλύτερο τρόπο συνέχισε το φετινό του αήττητο ο Χαρίλαος Τρικούπης, επικρατώντας του Αγρινίου στο τοπικό ντέρμπι της Αιτωλοακαρνανίας. Το 3/3 πέτυχε η Δάφνη Δαφνίου που νίκησε το Ανατόλια και μάλιστα με ανατροπή. Την έδρα του εκμεταλλεύεται ο Τρίτωνας που επικράτησε αυτή τη φορά της Καρδίτσας.

Ντέρμπι με έναν πρωταγωνιστή

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι με το Αγρίνιο ο Χαρίλαος Τρικούπης, επικρατώντας του Αγρινίου με 103-80 και διατηρώντας το αήττητο στη φετινή Α2 μετά από 7 αγωνιστικές. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου επέβαλλε από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης το ρυθμό στο παιχνίδι, ξεκινώντας το παιχνίδι με ένα εκπληκτικό 15-2. Το Αγρίνιο πήρε ανάσα με το καλάθι και φάουλ του Σταματογιάννη, όμως οι γηπεδούχοι δεν έδειχναν… έλεος, με αποτέλεσμα να φτάσει η διαφορά ακόμα και στο +17 (27-12) χάρη σε ένα σερί 10-0. Η εικόνα όχι μόνο δεν άλλαξε στο β’ δεκάλεπτο, αλλά η κυριαρχία του Τρικούπη επεκτάθηκε, με τη διαφορά να ξεπερνά ανά διαστήματα τους 20 πόντους και το Αγρίνιο να δείχνει ανήμπορο να ακολουθήσει αυτούς τους ρυθμούς. Ο ρυθμός του αγώνα διατηρήθηκε και μετά την ανάπαυλα, με τους παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου να έχουν διαμορφώσει μία σταθερή διαφορά, με τη διαφορά στα τελευταία λεπτά να φτάνει ακόμα και το +28 και τον Χαρίλαο Τρικούπη να φτάνει σε μία άνετη νίκη. Οι γηπεδούχοι είχαν 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Φώτη Βασιλόπουλο να είναι ο πρώτος σκόρερ με 21 πόντους και 13 ασίστ, ενώ άλλους 13 πόντους είχαν οι Σαχπατζίδης και Οικονομόπουλος.

Έκανε το 3/3 η Δάφνη Δαφνίου

Την τρίτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 πέτυχε η Δάφνη Δαφνίου, επικρατώντας του Ανατόλια και μάλιστα με ανατροπή με 65-55. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ, με το τέλος του α’ δεκαλέπτου να βρίσκει τη Δάφνη να έχει ισχνό προβάδισμα. Η συνέχεια βρήκε το Ανατόλια να έχει το πάνω χέρι και με το επιμέρους 20-9 κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα στο σκορ. Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου η ομάδα του Κολεγίου προσπάθησε να φτάσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, όμως οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν τα απαραίτητα σουτ με δύο σερί τρίποντα του Αγγέλου και ένα του Κανονίδη να μειώνουν τη διαφορά στους 3 (40-43) και επί της ουσίας να έχουμε ένα καινούριο παιχνίδι. Μάλιστα ο Τοπάλι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, για να έρθει η απάντηση δια χειρός Γκάτζια με δύο σερί τρίποντα, ενώ ένα ακόμα από τον Ηπειρώτη γκαρντ έκανε το 46-51 με το οποίο τελείωσε το δεκάλεπτο. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα η ομάδα του Μάη Κωνσταντινίδη έδειξε τα δόντια της και με ένα επιμέρους 19-4 κατάφερε να γυρίσει πλήρως το παιχνίδι και μάλιστα στο φινάλε δημιούργησε διψήφια διαφορά πόντων, με την άμυνα να δίνει το ροζ φύλλο αγώνα. Εκπληκτική εμφάνιση από τον Ανδρέα Κανονίδη που τελείωσε τον αγώνα με double double έχοντας 11 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 5 ασίστ.

Έχει σφυγμό ο Τρίτων

Μείζονος σημασίας νίκη πήρε ο Τρίτωνας, ο οποίος επικράτησε της Καρδίτσας με 91-81 και έδειξε ότι θα αποτελέσει έναν δυνατό αντίπαλο στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού. Το ξεκίνημα του Τρίτωνα ήταν ιδανικό, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα επιμέρους 26-10 και χάρη στην εκπληκτική αμυντική τους λειτουργία έβαλαν δύσκολα στους Θεσσαλούς. Η ομάδα του Κώστα Κομποδιέτα αντέδρασε μέσω της περιφέρειας  της στο β’ δεκάλεπτο και μείωσε τη διαφορά στους 7 (43-36), με αποτέλεσμα να έχουμε άλλο παιχνίδι. Ο ρυθμός του β’ ημιχρόνου άνοιξε για τα καλά, με το σκορ να πηγαίνει σε άλλα επίπεδα και μπορεί η Καρδίτσα να μείωσε κι άλλο τη διαφορά, όμως στο φινάλε οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι και έφτασαν στη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.