Σάββατο, 20η Απριλίου 2024  8:42 πμ

Σάββατο, 02 Νοεμβρίου 2019 20:41

Α2: Συνέχισαν με -άνετες- νίκες ΑΟ Αγρινίου και Χαρίλαος Τρικούπης

Γεμάτη ενδιαφέροντα αποτελέσματα ήταν η 5η αγωνιστική της Α2. Σαν σίφουνας πέρασαν το απόγευμά τους Διαγόρας Δρυοπιδέων, Ελευθερούπολη και Ολυμπιακός, επικρατώντας με άνεση του Οίακα Ναυπλίου, του Απόλλωνα Πάτρας και του Αμύντα αντίστοιχα. Μεθυσμένη πολιτεία το Αγρίνιο που έφτασε στην 4η νίκη του στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Φιλίππου Βέροιας. Μεγάλο παιχνίδι στο Μετς, με το Παγκράτι να επικρατεί στο φινάλε της Δάφνης Δαφνίου. Με το διπλό έφυγε από το νέο κλειστό της Καρδίτσας ο Χαρίλαος Τρικούπης. Πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη και για το Ψυχικό έναντι του Κοροίβου.

Χάλασε τη γιορτή των εγκαινίων του κλειστού της Καρδίτσας ο Χαρίλαος Τρικούπης, με την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου να επικρατεί με 83-72, παίρνοντας σπουδαία εκτός έδρας νίκη. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη. Το ξεκίνημα ήταν σε ρυθμούς… εγκαινίων, με την Καρδίτσα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 14-8 και εν συνεχεία με 18-13, όμως ένα σερί 8-0 από πλευράς φιλοξενούμενων, έφερε το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου. Το επιθετικό πρόβλημα του ΑΣΚ συνεχίστηκε και στο β’ δεκάλεπτο, μιας και πέτυχε το πρώτο του καλάθι στα 2:30′ από την έναρξη της, με τη διαφορά να φτάνει στο +13 (28-31). Ο εξαιρετικός Στάθης Παπαδιονυσίου έκανε ότι ήθελε στο νέο κλειστό της Καρδίτσας, διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο μεγαλύτερο διάστημα του δεκαλέπτου. Στο β’ ημίχρονο η Καρδίτσα μπήκε ανανεωμένη και αποφασισμένη να πάρει τη νίκη, με αποτέλεσμα να μειώσει τη διαφορά ακόμα και στους 3 (52-55), όμως δεν άργησε η απάντηση, με τον Ράπτη να φτάνει τη διαφορά στο +11 (55-66). Ο ΑΣΚ προσπάθησε στο τελευταίο μέρος του αγώνα να… κλέψει τη νίκη, όμως δεν κατάφερε να φτάσει σε απόσταση… αναπνοής, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μεσολογγίου να φύγει με το διπλό στις αποσκευές της. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Στάθης Παπαδιονυσίου πετυχαίνοντας 28 πόντους και κατεβάζοντας 7 ριμπάουντ.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό, ο οποίος επικράτησε του Αμύντα με 77-58 και έσβησε οριστικά την ποινή με την οποία βρέθηκε στην Α2. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν στροφές στο β’ ημίχρονο και κατάφεραν να φτάσουν στην 3η νίκη τους στο πρωτάθλημα, την ώρα που ο Αμύντας έχει 4 σερί ήττες.

Έτοιμο για μεγάλα πράγματα δείχνει φέτος το Ψυχικό, το οποίο πέρασε και από την έδρα του Κοροίβου, επικρατώντας με 86-77. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων μπορεί να δυσκολεύτηκε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όμως εκμεταλλευόμενη τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας, κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά ακόμα και 15 πόντων (50-65), με τον Κόροιβο να πληρώνει τις απουσίες και τα προβλήματα τραυματισμών.

Με φόρα από το Κύπελλο ήρθε ο Διαγόρας Δρυοπιδέων, ο οποίος συνέτριψε τον Οίακα Ναυπλίου με 94-82 και παρέμεινε αήττητος μετά από τέσσερα παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Νάσου Χούμπαυλη ήταν εκπληκτική σε εκτελεστικό επίπεδο (53,3% στα τρίποντα), δημιουργώντας εξαρχής διαφορά στο σκορ και παρότι ο Βαγγέλης Καράμπουλας τελείωσε τον αγώνα με μόλις 9 πόντους, ο Γιώργος Κουκάς ήταν αυτός που βγήκε μπροστά και έδωσε το έναυσμα για μία ακόμα άνετη επικράτηση.

Αποφασισμένο να τρελάνει όλο το μπασκετικό κοινό της Α2 είναι το Αγρίνιο, το οποίο έφτασε στην 4η σερί νίκη του σε ισάριθμους αγώνες, επικρατώντας αυτή τη φορά του Φιλίππου Βέροιας με 68-42. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί για ένα ακόμα παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση και έχοντας σε πρώτο πλάνο τη σωστή αμυντική λειτουργία, έφτασε στην άνετη νίκη.

Στοπ στο σερί του Απόλλωνα Πάτρας έβαλε η Ελευθερούπολη, η οποία ξέσπασε στους Πατρινούς για τις προηγούμενες ήττες και επιβλήθηκε με 77-57. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα, μιας και δεν δέχθηκαν σε κανένα δεκάλεπτο περισσότερους από 17 πόντους, ενώ επιθετικά είχαν τον έλεγχο κάτω από το καλάθι με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν μεγάλη διαφορά στο σκορ από νωρίς.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ – Χ. ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ 72-83

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Λουλουδιάδης-Αγραφιώτης Ιωάν. (Μανάσης)
Δεκάλεπτα: 18-21, 40-51, 57-69,72-83
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης 6 (2), Γράβας 17, Παππάς 2, Κακλαμάνος 10 (2), Ερμείδης 13 (3), Θέος 6, Καλλές 6, Σανδραμάνης 3 (1), Τριανταφύλλου 9 (2).
Χ. Τρικούπης (Καλαμπάκος): Παπαδιονυσίου 28 (4), Αντωνάκης 12 (1), Ναούμης, Ράπτης 20, Οικονομόπουλος 7 (1), Μαργέλης 2, Γκάτζιος 8, Βασιλόπουλος 3 (1), Σκουλίδας 3 (1).

ΑΓΡΙΝΙΟ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 68-42
Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Τσακαλογιάννης-Κανελλόπουλος (Μπέστιας)
Δεκάλεπτα: 20-13, 33-20, 49-35, 68-42
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Καμάρας 12, Μπερέρης 4, Μιχάλογλου 12 (1), Χατζηνικόλας 6 (1), Κέβιν 9, Χρήστου, Παπαχρήστος, Γκρέκας 6, Σταματογιάννης 14, Ψαράς 3 (1), Κασιούμης 2, Σταμίρης.
Φίλιππος (Γκίμας): Τσούκας, Τσεσμετζίδης, Φυλάκης, Βάλλιος 3 (1), Τσιακλαγκάνος 3, Ελευθεριάδης, Κοθράς 9, Παραπούρας 10 (1), Σουτζόπουλος 3, Καντάρκος 7, Φιλιππόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 7.