Σάββατο, 20η Απριλίου 2024  5:53 πμ

Σάββατο, 02 Νοεμβρίου 2019 10:58

Η προϊστορία των αγώνων Παναιτωλικός – Αστέρας (Βίντεο)

Η προϊστορία των αγώνων Παναιτωλικός – Αστέρας είναι οριακά με το μέρος των γηπεδούχων καθώς στις επτά φορές που οι Αρκάδες έχουν ανηφορίσει στο Αγρίνιο, έχουν φύγει 2 φορές με το διπλό, 2 ματς έχουν λήξει ισόπαλα ενώ 3 ματς έχει κερδίσει ο Παναιτωλικός.

Το πρώτο ματς των δύο ομάδων στη Super League έγινε στις 14/9/11 στο Αγρίνιο, όπου και ο Αστέρας έχασε με 1-0. Σκορερ για τους γηπεδούχους ο Άγγελος Χαριστέας στο 74′.

Στις 22/3/14 ο Αστέρας με τον Στάικο Βεργέτη στον πάγκο, πήρε το πρώτο του διπλό στην έδρα του Παναιτωλικού. Το σκορ άνοιξε ο Καλίφα Σανκαρέ με σουτάρα μετά από κόρνερ του Τσαμπούρη στο 64′.

Στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της σεζόν 17/18, οι Αρκάδες καίγονταν για το τρίποντο που θα τους έδινε το εισιτήριο για την Ευρώπη. Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο ματς και προηγήθηκε στο 24‘ με γκολάρα του Ιγκλέσιας, ο οποίος στόπαρε την μπάλα και έπιασε εν κινήσει..!! σουτ καρφώνοντας την μπάλα στα δίχτυα..

Στο 78′ οι Αρκάδες καθάρισαν το ματς και το Ευρωπαϊκό εισιτήριο, όταν σε αντεπίθεση ο Τόνσο πάσαρε έκτος μεγάλης περιοχής στον Μανιά, αυτός μπούκαρε και με έξυπνο αριστερό πλασέ έγραψε το τελικό 0-2.

Την 8η αγωνιστική του περσινού πρωταθλήματος ο Αστέρας είχε μόνο 4 βαθμούς, κάτι που έκανε πολύ σημαντικό το ματς στο Αγρίνιο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μοράρ στο 66′ όπου η μπάλα κόντραρε στο τείχος του Αστέρα και ξεγέλασε τον Παπαδόπουλο. Οι Αρκάδες ευτύχησαν να ισοφαρίσουν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Καλτσά, γκολ το οποίο πανηγυρίστηκε έξαλλα από όλη την ομάδα..!!

asteraszone.com

Διαβάστηκε 1120 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 02 Νοεμβρίου 2019 11:06