Παρασκευή, 19η Απριλίου 2024  4:29 πμ

Τετάρτη, 02 Οκτωβρίου 2019 23:40

Κύπελλο μπάσκετ: Ήττα – αποκλεισμός για τον Χαρίλαο Τρικούπη από τον Πανιώνιο

Την πρώτη του επίσημη νίκη πανηγύρισε ο Πανιώνιος, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας του Χαριλάου Τρικούπη με 80-71 και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει το Διαγόρα Δρυοπιδέων. Οι «κυανέρυθροι» μπορεί να τρόμαξαν στα πρώτα λεπτά, όταν είδαν την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου να έχει σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, όμως η εικόνα άλλαξε στο β’ δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Γιάννη Λίβανου, προεξέχοντος του Ρίκι ΜακΓκίλ που τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους κατάφεραν να πετύχουν 48 πόντους και να δεχθούν μόλις 29 στα δύο δεκάλεπτα, έχοντας ουσιαστικά φτάσει πολύ κοντά στη νίκη, μιας και στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Χαρίλαος Τρικούπης δεν κατάφερε να μειώσει ουσιαστικά τη διαφορά.