logo small for menu

  • 1
facebookbuttonTwitterbuttonyoutubebuttoninstagrambuttonrss button
Πέμπτη, 22η Αυγούστου 2019, 12:41 μμ
Δευτέρα, 08 Ιουλίου 2019 12:44

Αυτοί είναι οι 300 της νέας Βουλής – Όλα τα ονόματα και οι έδρες

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Εξακομματική θα είναι η επόμενη Βουλή με τη Νέα Δημοκρατία να έχει 158 έδρες, τον ΣΥΡΙΖΑ 86, το Κίνημα Αλλαγής 22, το ΚΚΕ 15, την Ελληνική Λύση 10 και το ΜέΡΑ25 9 έδρες.

Το κόμμα του Κυριάκου Μητσοτάκη υπερδιπλασιάζει τις βουλευτικές του έδρες εκλέγοντας 158 βουλευτές από 75 που είχε εκλέξει το 2015, ενώ η ήττα του ΣΥΡΙΖΑ αφήνει πολλά προβεβλημένα στελέχη εκτός κοινοβουλίου, αφού χάνει 59 έδρες και πέφτει στις 86 από 145 που είχε καταλάβει πριν από 4 χρόνια.

Την στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές η ενσωμάτωση βρίσκεται στο 99,91%. Σύμφωνα λοιπόν με τα επίσημα στοιχεία του Υπουργείου Εσωτερικών,με σειρά βάσει ψήφων, οι :

Επικρατείας: Πικραμμένος Παναγιώτης, Γιαννάκου Μαριέττα , Γεραπετρίτης Γεώργιος, Θεοδωρικάκος Παναγιώτης (Τάκης), Ταραντίλης Χρήστος

Α’ Αθηνών: Κεφαλογιάννη Όλγα, Κικίλιας Βασίλειος, Πλεύρης Αθανάσιος, Κακλαμάνης Νικήτας, Συρίγος Ευάγγελος (Άγγελος), Μπογδάνος Κωνσταντίνος, Πιπιλή Φωτεινή

Β1’ Βόρειου Τομέα Αθηνών : Χατζηδάκης Κωνσταντίνος (Κωστής), Γεωργιάδης Σπυρίδων (Άδωνις), Κεραμέως Νίκη, Κουμουτσάκος Γεώργιος, Ρουσόπουλος Θεόδωρος (Θόδωρος), Καιρίδης Δημήτριος, Ράπτη Ζωή

Β2’ Δυτικού Τομέα Αθηνών: Μητσοτάκης Κυριάκος, Βαρβιτσιώτης Μιλτιάδης, Λοβέρδος Ιωάννης-Μιχαήλ (Γιάννης) (
Β3’Νότιου Τομέα Αθηνών : Δένδιας Νικόλαος-Γεώργιος, Κυρανάκης Κωνσταντίνος, Χατζηδάκης Διονύσιος, Θεοχάρης Θεοχάρης (Χάρης), Καραμανλή Άννα, Βούλτεψη Σοφία, Παπαδημητρίου Χαράλαμπος (Μπάμπης), Καλλιάνος Ιωάννης, Σπανάκης Βασίλειος-Πέτρος

Α’ Πειραιώς: Κατσαφάδος Κωνσταντίνος, Μελάς Ιωάννης, Μανωλάκος Νικόλαος, Δούνια Παναγιώτα (Νόνη), Μπουτσικάκης Χριστόφορος-Εμμανουήλ

Β Πειραιώς: Μητσοτάκης Κυριάκος, Μαρκόπουλος Δημήτριος (
Α’ Ανατολικής Αττικής: Μαρτίνου Γεωργία, Βορίδης Μαυρουδής (Μάκης), Βλάχος Γεώργιος, Οικονόμου Βασίλειος

Β’ Δυτικής Αττικής: Μπούρας Αθανάσιος, Λιάκος Ευάγγελος, Κώτσηρας Γεώργιος

Αιτωλοακαρνανίας: Καραγκούνης Κωνσταντίνος, Σαλμάς Μάριος, Λιβανός Σπυρίδων-Παναγιώτης

Αργολίδος: Ανδριανός Ιωάννης

Αρκαδίας: Βλάσης Κωνσταντίνος

Άρτας: Στύλιος Γεώργιος

Αχαΐας: Μητσοτάκης Κυριάκος, Τσιγκρής Άγγελος, Κατσανιώτης Ανδρέας, Φωτήλας Ιάσων (
Βοιωτίας: Κουτσούμπας Ανδρέας

Γρεβενών: Πάτσης Ανδρέας

Δράμας: Μπλούχος Κωνσταντίνος

Δωδεκανήσου: Κόνσολας Εμμανουήλ (Μάνος), Υψηλάντης Βασίλειος-Νικόλαος, Ιατρίδη Τσαμπίκα, Παππάς Ιωάννης

Έβρου: Δημοσχάκης Αναστάσιος, Δερμεντζόπουλος Χρήστος, Κελέτσης Σταύρος

Ευβοίας: Κεδίκογλου Συμεών (Σίμος), Ζεμπίλης Αθανάσιος, Πνευματικός Σπυρίδων

Ευρυτανίας: Κοντογεώργος Κωνσταντίνος

Ζακύνθου: Ακτύπης Διονύσιος

Ηλείας: Αυγερινοπούλου Διονυσία-Θεοδώρα, Τζαβάρας Κωνσταντίνος, Νικολακόπουλος Ανδρέας

Ημαθίας: Βεσυρόπουλος Απόστολος, Μπαρτζώκας Αναστάσιος, Τσαβδαρίδης Λάζαρος

Ηρακλείου: Αυγενάκης Ελευθέριος, Σενετάκης Μάξιμος

Θεσπρωτίας: Γιόγιακας Βασίλειος

Α’ Θεσσαλονίκης: Καραμανλής Κωνσταντίνος, Γκιουλέκας Κωνσταντίνος, Ράπτη Ελένη, Καλαφάτης Σταύρος, Σιμόπουλος Ευστράτιος (Στράτος), Ευθυμίου Άννα, Κούβελας Δημήτριος

Β’ Θεσσαλονίκης: Καράογλου Θεόδωρος, Αναστασιάδης Σάββας, Βαρτζόπουλος Δημήτριος

Ιωαννίνων: Τασούλας Κωνσταντίνος, Καλογιάννης Σταύρος, Κεφάλα Μαρία-Αλεξάνδρα, Αμυράς Γεώργιος

Καβάλας: Παναγιωτόπουλος Νικόλαος, Πασχαλίδης Ιωάννης, Λαζαρίδης Μακάριος

Καρδίτσας: Τσιάρας Κωνσταντίνος, Κωτσός Γεώργιος, Σκόνδρα Ασημίνα

Καστοριάς: Τζηκαλάγιας Ζήσης

Κέρκυρας: Γκίκας Στέφανος

Κεφαλληνίας: Καππάτος Παναγής

Κιλκίς: Γεωργαντάς Γεώργιος

Κοζάνης: Κωνσταντινίδης Ευστάθιος, Βρυζίδου Παρασκευή, Παπαδόπουλος Μιχαήλ (Μιχάλης), Αμανατίδης Γεώργιος

Κορινθίας: Δήμας Χρίστος, Ταγαράς Νικόλαος, Σούκουλη-Βιλιάλη Μαρία Ελένη (Μαριλένα)

Κυκλάδων: Βρούτσης Ιωάννης, Μονογυιού Αικατερίνη, Φόρτωμας Φίλιππος

Λακωνίας: Δαβάκης Αθανάσιος, Κρητικός Νεοκλης

Λάρισας: Χαρακόπουλος Μάξιμος, Κέλλας Χρήστος, Μπίζιου Στεργιανή (Στέλλα)

Λασιθίου: Πλακιωτάκης Ιωάννης

Λέσβου: Αθανασίου Χαράλαμπος

Λευκάδας: Καββαδάς Αθανάσιος

Μαγνησίας: Μπουκώρος Χρήστος, Μακρή Ζωή (Ζέττα), Λιούπης Αθανάσιος, Μαραβέγιας Κωνσταντίνος

Μεσσηνίας: Σαμαράς Αντώνιος, Λαμπρόπουλος Ιωάννης, Χρυσομάλλης Μιλτιάδης (Μίλτος), Μαντάς Περικλής

Ξάνθης: Τσιλιγγίρης Σπυρίδων (Σπύρος)

Πέλλας: Καρασμάνης Γεώργιος, Σταμενίτης Διονύσιος, Βασιλειάδης Βασίλειος (Λάκης)

Πιερίας: Μπαραλιάκος Ξενοφών (Φώντας), Μάνη-Παπαδημητρίου Άννα, Χιονίδης Σάββας

Πρέβεζας: Γιαννάκης Στέργιος

Ρεθύμνης: Κεφαλογιάννης Ιωάννης

Ροδόπης: Στυλιανίδης Ευρυπίδης

Σάμου: Στεφανάδης Χριστόδουλος

Σερρών: Καραμανλής Κωνσταντίνος, Αραμπατζή Φωτεινή, Χατζηβασιλείου Αναστάσιος (Τάσος), Λεονταρίδης Θεόφιλος

Τρικάλων: Σκρέκας Κωνσταντίνος, Λιούτας Αθανάσιος, Παπακώστα- Παλιούρα Αικατερίνη (Κατερίνα)

Φθιώτιδας: Σταϊκούρας Χρήστος, Οικονόμου Ιωάννης, Κοτρωνιάς Γεώργιος, Χειμάρας Θεμιστοκλής (Θέμης)

Φλώρινας: Αντωνιάδης Ιωάννης

Φωκίδας: Μπουγάς Ιωάννης

Χαλκιδικής: Βαγιωνάς Γεώργιος

Χανίων: Μπακογιάννη Θεοδώρα (Ντόρα), Βολουδάκης Μανούσος-Κωνσταντίνος, Διγαλάκης Βασίλειος

Χίου: Μηταράκης Παναγιώτης (Νότης)

Για τον ΣΥΡΙΖΑ-Προοδευτική Συμμαχία εκλέγονται:

Επικρατείας: Βασιλικός Βασίλειος (Βασίλης), Αχτσιόγλου Ευτυχία, Σκουρλέτης Παναγιώτης (Πάνος), Φλαμπουράρης Αλέξανδρος

Α’ Αθηνών: Βούτσης Νικόλαος, Τζανακόπουλος Δημήτριος, Φίλης Νικόλαος, Βερναδάκης Χριστόφορος

Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών: Τσακαλώτος Ευκλείδης, Ζαχαριάδης Κωνσταντίνος, Ξενογιαννακοπούλου Μαρία-Ελίζα (Μαριλίζα), Κατρούγκαλος Γεώργιος

Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών: Δραγασάκης Ιωάννης, Βίτσας Δημήτριος, Καφαντάρη Χαρούλα (Χαρά), Παπαχριστόπουλος Αθανάσιος (Θανάσης)

Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών: Παππάς Νικόλαος, Φωτίου Θεανώ, Μουζάλας Ιωάννης, Μπαλάφας Ιωάννης, Χρηστίδου Ραλλία

Α’ Πειραιώς: Δρίτσας Θεόδωρος

Β’ Πειραιώς: Κασιμάτη Ειρήνη (Νίνα), Ραγκούσης Ιωάννης, Αλεξιάδης Τρύφων

Α’ Ανατολικής Αττικής: Τσίπρας Αλέξιος, Σπίρτζης Χρήστος, Αθανασίου Αθανάσιος (Νάσος) (
Β’ Δυτικής Αττικής: Τσίπρας Γεώργιος

Αιτωλοακαρνανίας: Βαρεμένος Γεώργιος, Μωραΐτης Αθανάσιος (Θάνος)

Αργολίδος: Γκιόλας Ιωάννης

Αρκαδίας: Παπαηλιού Γεώργιος

Άρτας: Γεροβασίλη Όλγα

Αχαΐας: Τσίπρας Αλέξιος, Αναγνωστοπούλου Αθανασία (ΣΙΑ), Μάρκου Κωνσταντίνος (
Βοιωτίας: Πούλου Παναγιού (Γιώτα)

Δράμας: Ξανθόπουλος Θεόφιλος

Δωδεκανήσου: Σαντορινιός Νεκτάριος

Έβρου: Γκαρά Αναστασία (Νατάσα)

Ευβοίας: Αποστόλου Ευάγγελος, Χατζηγιαννάκης Μιλτιάδης

Ηλείας: Καλαματιανός Διονύσιος-Χαράλαμπος

Ημαθίας: Καρασαρλίδου Ευφροσύνη (Φρόσω)

Ηρακλείου: Μαμουλάκης Χαράλαμπος (Χάρης), Βαρδάκης Σωκράτης, Ηγουμενίδης Νικόλαος

Θεσπρωτίας: Κάτσης Μάριος

Α’ Θεσσαλονίκης: Νοτοπούλου Αικατερίνη (Κατερίνα), Αμανατίδης Ιωάννης, Γιαννούλης Χρήστος, Ζουράρης Κωνσταντίνος, Τριανταφυλλίδης Αλέξανδρος (Αλέκος)

Β’ Θεσσαλονίκης: Φάμελλος Σωκράτης, Αυγέρη Θεοδώρα (Δώρα)

Ιωαννίνων: Τζούφη Μερόπη

Καβάλας: Ελευθεριάδου Σουλτάνα

Καρδίτσας: Λάππας Σπυρίδων

Καστοριάς: Τελιγιορίδου Ολυμπία

Κέρκυρας: Αυλωνίτης Αλέξανδρος-Χρήστος

Κιλκίς: Αγαθοπούλου Ειρήνη-Ελένη

Κοζάνης: Βέττα Καλλιόπη

Κορινθίας: Ψυχογιός Γεώργιος

Κυκλάδων: Συρμαλένιος Νικόλαος

Λακωνίας: Αραχωβίτης Σταύρος

Λάρισας: Τσίπρας Αλέξιος, Κόκκαλης Βασίλειος (
Λασιθίου: Θραψανιώτης Εμμανουήλ

Λέσβου: Μπουρνούς Ιωάννης

Μαγνησίας: Μεϊκοπουλος Αλέξανδρος, Παπανάτσιου Αικατερίνη

Μεσσηνίας: Χαρίτσης Αλέξανδρος (Αλέξης)

Ξάνθης: Ζεϊμπέκ Χουσεΐν

Πέλλας: Τζάκρη Θεοδώρα

Πιερίας: Σκουφά Ελισσάβετ (Μπέττυ)

Πρέβεζας: Μπάρκας Κωνσταντίνος

Ρεθύμνης: Ξανθός Ανδρέας

Ροδόπης: Χαρίτου Δημήτριος (Τάκης)

Σερρών: Αβραμάκης Ελευθέριος

Τρικάλων: Παπαδόπουλος Αθανάσιος

Φθιώτιδας: Σαρακιώτης Ιωάννης

Φλώρινας: Πέρκα Θεοπίστη (Πέτη)

Χαλκιδικής: Μάλαμα Κυριακή

Χανίων: Πολάκης Παύλος

Χίου: Μιχαηλίδης Ανδρέας

Για το Κίνημα Αλλαγής εκλέγονται οι:

Επικρατείας: Καμίνης Γεώργιος

Α’ Αθηνών: Σκανδαλίδης Κωνσταντίνος

Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών: Λοβέρδος Ανδρέας

Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών: Γιαννακοπούλου Κωνσταντίνα (Νάντια)

Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών: Γεννηματά Φωτεινή (Φώφη)

Αιτωλοακαρνανίας: Κωνσταντόπουλος Δημήτριος

Αργολίδος: Πουλάς Ανδρέας

Αρκαδίας: Κωνσταντινόπουλος Οδυσσέας

Άρτας: Γκόκας Χρήστος

Αχαΐας: Παπανδρέου Γεώργιος

Βοιωτίας: Μουλκιώτης Γεώργιος

Δράμας: Κεφαλίδου Χαρούλα (Χαρά)

Ηλείας: Κατρίνης Μιχαήλ

Ηρακλείου: Γεννηματά Φωτεινή (Φώφη)

Α’ Θεσσαλονίκης: Καστανίδης Χαράλαμπος

Β’ Θεσσαλονίκης: Αρβανιτίδης Γεώργιος

Κέρκυρας: Μπιάγκης Δημήτριος

Κιλκίς: Φραγγίδης Γεώργιος

Λάρισας: Λιακούλη Ευαγγελία

Ξάνθης: Μπαράν Μπουρχάν

Ροδόπης: Αχμέτ Ιλχάν

Χαλκιδικής: Πανάς Απόστολος

Για το Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος εκλέγονται οι:

Επικρατείας: Παπαρήγα Αλεξάνδρα

Α’ Αθηνών: Κανέλλη Γαρυφαλλιά (Λιάνα)

Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών: Παφίλης Αθανάσιος

Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών: Κουτσούμπας Δημήτριος (
Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών: Κατσώτης Χρήστος

Β’ Πειραιώς: Μανωλάκου Διαμάντω

Α’ Ανατολικής Αττικής: Γερασιμίδου Ελένη

Αιτωλοακαρνανίας: Παπαναστάσης Νικόλαος

Αχαΐας: Καραθανασόπουλος Νικόλαος

Ευβοίας: Μαρίνος Γεώργιος

Ηρακλείου: Συντυχάκης Εμμανουήλ

Α’ Θεσσαλονίκης: Κουτσούμπας Δημήτριος (
Β’ Θεσσαλονίκης: Στολτίδης Λεωνίδας

Λάρισας: Λαμπρούλης Γεώργιος

Λέσβου: Κομνηνάκα Μαρία

Για την Ελληνική Λύση εκλέγονται:

Επικρατείας: Βιλιάρδος Βασίλειος

Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών: Αλεξοπούλου Αναστασία-Αικατερίνη

Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών: Αθανασίου Μαρία

Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών: Βαγενάς Δημήτριος

Β’ Πειραιώς: Ασημακοπούλου Σοφία-Χάιδω

Α’ Ανατολικής Αττικής: Μυλωνάκης Αντώνιος

Α’ Θεσσαλονίκης: Βελόπουλος Κυριάκος (
Β’Θεσσαλονίκης: Χήτας Κωνσταντίνος

Λάρισας: Βελόπουλος Κυριάκος (ΝΑΣΙΚΑΣ ΝΑΣΟΥΛΙΑΣ του Γρηγορίου)

Σερρών: Μπούμπας Κωνσταντίνος

Για το ΜΕΡΑ25 εκλέγονται:

Α’ Αθηνών: Αδαμοπούλου Αγγελική

Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών: Γρηγοριάδης Κλέων

Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών: Αρσένης Κρίτων-Ηλίας

Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών: Σακοράφα Σοφία

Β’Πειραιώς: Βαρουφάκης Ιωάννης (Γιάνης) (
Α’ Ανατολικής Αττικής: Απατζίδη Μαρία

Ηρακλείου: Βαρουφάκης Ιωάννης (Γιάνης) (
Α’ Θεσσαλονίκης: Βαρουφάκης Ιωάννης (Γιάνης) (ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΔΟΥ ΣΟΦΙΑ του Φωτίου)

Β’ Θεσσαλονίκης: Αδάμου Κωνσταντίνα

Πηγή: eleftherostypos.gr

Διαβάστηκε 208 φορές
Συντακτική Ομάδα του AgrinioBestOf.gr

Καθημερινή ενημέρωση με οτι καλύτερο συμβαίνει στο Αγρίνιο και την Αιτωλοακαρνανία. Σε πρώτο πλάνο η ανάδειξη του νομού, ως φυσική ομορφιά, πολιτισμικές δράσεις, ενδιαφέροντα πρόσωπα και ομάδες και οτι άλλο αξίζει να αναδειχθεί.

Προσθήκη σχολίου

Οι διαχειριστές της παρούσας Ιστοσελίδας διατηρούν το δικαίωμα να δημοσιοποιούν ή οχι τα σχόλια σας. Θα δημοσιεύονται μόνο τα σχόλια που τηρούν τους κανόνες της ευπρέπειας και καλής συμπεριφοράς. Κατά προτίμηση προτιμήστε να γράφετε Ελληνικά.

Αφήστε σχόλιο...

Τελευταία Άρθρα στην ίδια Ενότητα

Τελευταία Άρθρα απο όλες τις Ενότητες

eklogesdytika banner final

 amvrakia hotel banner

magnitaki

grivaswines

mpampatsikos

fit ems gym

dimitra greka

manikas

prosfigas

6p banner

kostopoulou

ekloges dytika banner

GOLDEN MOMENTS

wineoutlet banner 300x180

vivlio life

Ροή Ειδήσεων

Άρθρα που ενδιαφέρουν

Το Θέμα της Ημέρας
ΦΩΤΟ-ΙΣΤΟΡΙΕΣ
  • 1