Στάδιο 3: Πύλη - Καλύβια (62χλμ)
Ολοκληρώθηκε ο Βόρειος 4ήμερος αγώνας για το Bike Odyssey 2019!
Εντυπωσίασε η Εθνική Ομάδα στον τετραήμερο, και η ομάδα AVRA στον 9ήμερο αγώνα!
Με τον επίλογο του Βόρειου 4ήμερου αγώνα και το κλείσιμο του πρώτου μεγάλου σκέλους του ολοκληρώθηκε η τέταρτη ημέρα του Bike Odyssey 2019. Από τη μία μεριά είχαμε την ολοκλήρωση της τελικής κατάταξης του Βόρειου 4ήμερου αγώνα, με την Ελληνική Εθνική Ομάδα να εντυπωσιάζει ακόμα μια φορά με την άνεση και τη δυναμική της!
Από την άλλη είχαμε την ομάδα AVRA να επιβάλεται ως το μεγάλο πλέον φαβορί για την κατάκτηση της μπλε φανέλας στον 9ήμερο αγώνα. Η ομάδα των Σουβατζόγογλου Γρηγόρη και Κουρμπέτη Ανέστη ανέβασε ραγδαία ρυθμούς από το 3ο checkpoint και μετά, και διόγκωσε τη διαφορά από τους διώκτες της από τα έξι στα 15 λεπτά,παίρνωντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη της σε τέσσερα στάδια αγώνα, και μεγαλώνοντας και άλλο το προβάδισμά της τη Γενική Κατάταξη
Δεύτερη ακολουθούσε σταθερά η ομάδα Bikeboard.at (των Rene Reidinger και Christian Meyer). Την τρίτη θέση κατέκτησε για ακόμα μια φορά η πολωνική ομάδα SCHC POLAND TEAM (των Baran Marcin και Fidytek Tomasz), αποτελώντας για ακόμα ένα στάδιο την ήρεμη δύναμη του 9ήμερου αγώνα.
Ο επίλογος του Βόρειου 4ήμερου αγώνα και η εμφατική νίκη της Ελληνικής Εθνικής Ομάδας
Με ακόμα μία δυναμική και επιβλητική εμφάνιση ολοκλήρωσε το Βόρειο 4ήμερο αγώνα η Ελληνική Εθνική Ομάδα. Οι δύο ομάδες της Ελληνικής Εθνικής Ομάδας βρίσκοταν σταθερά στις πρώτες θέσεις των ποδηλατών του Σταδίου, δημιούργησαν με το καλημέρα μία αγεφύρωτη απόσταση από τους υπόλοιπους αθλητές του 4ήμερου αγώνα, και κέρδισαν την πρώτη και δεύτερη θέση του αγώνα.
Πρώτη βγήκε η ομάδα των Περικλή Ηλία και Αντωνιάδη Δημήτρη και δεύτερη η ομάδα των Τσορτουκίδη Ηλία και Μόλλα Αμέτ Αλή Όγλου. Τις ίδιες θέσεις κατέκτησαν και στη Γενική Κατάταξη του Βόρειου 4ήμερου αγώνα, επισφραγίζοντας μια δεσποτική εμφάνση τεσσάρων αγωνιστικών ημερών.
Η ολοκλήρωση της κατηγορίας Open αθλητών του βόρειου 4ήμερου αγώνα
Αναφορικά με την κατηγορία Open του Βόρειου 4ήμερου αγώνα, η τελευταία ημέρα εξελίχθηκε σε μία ενδιαφέρουσα μονομαχία για τέσσερις παίκτες, τις ομάδες No lifers ( των Καλαμπαλίκη Δημήτρη και Ιωάννη Μιχαηλίδη), ACTION BIKE CLUB-SIS (των Βουδούρη Ευρυπίδη και Ζουμπούλη Βασίλη), Halkisad (των Δαγκόπουλου Παναγιώτη και Dusan Turkulov) και Gatsoulis-Orbea.
Τελικά την πρώτη θέση κατέλαβε η ομάδα ACTION BIKE CLUB-SIS, ακολουθούμενη από τις ομάδες No lifers, Halkisad και Gatsoulis-Orbea κατά σειρά.
Παρά τη νίκη της ομάδας ACTION BIKE CLUB-SIS, την πρώτη θέση στη Γενική Κατάταξη στην κατηγορία των Open αθλητών του 4ήμερου αγώνα κατέκτησε η ομάδα No lifers, ακολουθούμενη από τις ομάδες ACTION BIKE CLUB-SIS και Halkisad στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.
Κάπως έτσι φτάσαμε στην ολοκλήρωση της τέταρτης αγωνιστικής ημέρας και παράλληλα στη λήξη του 1ου σκέλους του Bike Odyssey 2019. Η μεγαλύτερη διοργάνωση Ορεινής Ποδηλασίας της χώρας εισέρχεται σιγά σιγά στο δεύτερο μεγάλο σκέλος της με την είσοδο του Νότιου 4ήμερου αγώνα σε δύο ημέρες από τώρα.
9DAYS |
|||
PLACE |
TEAM NAME |
ATHLETES NAMES |
TIME |
1st |
AVRA |
SOUVATZOGLOU GRIGORIS-KOURMPETIS ANESTIS |
3:36:02 |
2nd |
BIKEBOARD.AT |
REN'E REIDINGER-CHRISTIAN MEYER |
3:51:07 |
3rd |
SCHC TEAM POLAND |
FIDYTEK TOMASZ-BARAN MARCIN |
4:06:53 |
4th |
HEROES & ZEROS |
TSOULOUHAS GEORGE-DUDEK BO |
4:12:08 |
5th |
BEASTIE BIKERZ MASTERS |
WOLFGANG FAβBENDER-THOMAS WIMMER |
4:16:02 |
6th |
FEELS GOOD LIKE A MTF |
FRAILE LUIS-AMMORICH JULIAN |
4:23:16 |
7th |
PRO TRENER |
NOVIKOVA ANNA-ZAMOTIN OLEG |
4:28:53 |
8th |
FLATT OUT |
ZOTOS MICHEAL-TAMPAROPOULOS ARISTOTELIS |
4:36:52 |
9th |
BEASTIE BIKERZ ROOKIES |
KAISER THOMAS-REINDL BERND |
4:48:00 |
10th |
KATUSHA FANS KAZANIAK |
BARABONKOV ANDREY-ZHEKO STOYCHEV |
4:48:19 |
11th |
BEASTIE BIKERZ VETERANS |
HILTSCHER WOLFGANG-MARX THOMAS |
4:54:49 |
13th |
LYON MOUNTAIN TRAIL |
CLAUDE BOUBIDI-ROBIN DEVIRAUX |
5:09:23 |
17th |
VITA4YOU.GR |
SAMOLADAS ANTONIS-FRAGKOYLIS GIORGOS |
5:16:21 |
12th |
O.P.O.P. 1 |
KOUTSOGIANNIS THANASIS-KARAPAS TASOS |
5:34:50 |
14th |
KASTRINI KOURSARI |
KALEBUBAS MICHEAL-KOTOPOULOS THODORIS |
6:37:55 |
16th |
127 YEARS FROM HAMBURG |
RUDIGER WESSKAM-RUDIGER ROHDE |
6:53:24 |
15th |
LYON MOUNTAIN TRAIL |
XAVIER ROLLAND |
6:49:29 |
UCI 4DAYS NORTH |
|||
PLACE |
TEAM NAME |
ATHLETES NAMES |
TIME |
1st |
GREEK NATIONAL TEAM |
ILIAS PERIKLIS-ANTONIADIS DIMITRIOS |
4:00:45 |
2nd |
GREEK NATIONAL TEAM |
MOLLA AMET ALIOGLOU CHAROUN-TSORTOUKTSIDIS ILIAS |
4:00:48 |
OPEN 4DAYS NORTH |
|||
PLACE |
TEAM NAME |
ATHLETES NAMES |
TIME |
1st |
ACTION BIKE CLUB |
VOUDOURIS EURIPIDES-ZOUMPOYLIS VASSILIS |
4:16:12 |
2nd |
NO LIFERS |
KALABALIKIS DIMITRIOS-MICHAILIDIS IOANNIS |
4:21:08 |
3rd |
HALKISAD |
DAGOPOULOS PANAGIOTIS-DUSAN TURKULOV |
4:33:12 |
4th |
GATSOULIS - ORBEA |
DIMOPOULOS THOMAS-KARAMETOS DIMITRIOS |
5:09:17 |
5th |
ATAIRIASTOI |
LYTRAS STATHIS-MANIS ILIAS |
5:48:41 |
6th |
OUTDOOR SYNDICATE |
KATSOUPIS MANOLIS |
5:52:06 |