Πέμπτη, 18η Απριλίου 2024  1:00 πμ

Κυριακή, 19 Μαϊος 2019 23:41

Μόνο υπερηφάνεια για τον Α.Ο. Αγρινίου

Χάθηκε σε νεκρό χρόνο η πρώτη ευκαιρία για άνοδο στην Α2. Α.Ο. Αγρινίου – Ανατόλια 69-70 σε ματς ακατάλληλο για καρδιακούς!

Σοκ σε νεκρό χρόνο για τον Α.Ο. Αγρινίου! Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου ηττήθηκε 70-69 στο κλειστό ΔΑΚ Αγρινίου από την πρωταθλήτρια (εδώ και καιρό…) ομάδα του Ανατόλια με καλάθι του Καραποστόλου σε σουτ εκτός ισορροπίας (!) και μάλιστα σε επίθεση δύο δευτερολέπτων(!!!) για τους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα το όνειρο της ανόδου να πάρει παράταση καθώς πλέον η ομάδα του Α.Ο.Α. θα κληθεί να κερδίσει την άνοδο σε αγώνα μπαράζ με την ομάδα του Τρίτωνα (εκτός εάν υπάρξει αναδιάρθρωση κατηγοριών, άρα αυτόματη άνοδος, όπως τόνισε και ο Γ. Διαμαντάκος στη συνέντευξη τύπου).

Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, σε ένα κατάμεστο κλειστό ΔΑΚ και κάτω από μια εκρηκτική και πολύ ενθουσιώδη ατμόσφαιρα που είχαν δημιουργήσει οι φίλοι της ομάδας, η ομάδα του Α.Ο. μπήκε κυριολεκτικά με το μαχαίρι στα δόντια και έδειξε από την αρχή τις προθέσεις της να μην αφήσει τον αντίπαλο να της πάρει τη νίκη.

Ο αντίπαλος που μόνο ως αδιάφορος δεν εμφανίστηκε, έπαιξε το παιχνίδι κυριολεκτικά «για θάνατο» με αποτέλεσμα η αναμέτρηση του αγώνα να είναι από την αρχή ως το τέλος συγκλονιστική με τις ομάδες να βρίσκονται στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα πολύ κοντά στο σκορ.

Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τον Α.Ο. να προηγείται με 16-13 και ένα ξέσπασμα των παικτών του Γ. Διαμαντάκου στις αρχές της δεύτερης περιόδου έφερε τον Α.Ο. στο συν εννιά, (35-26), στη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα.

Η απάντηση του Ανατόλια ήταν άμεση και με δύο συνεχόμενα τρίποντα και ένα δίποντο έφερε το ματς στον πόντο για το 35-34 του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Α.Ο. πήρε ξανά ένα προβάδισμα που κυμαινόταν από τέσσερις έως έξι πόντους με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 55-51 υπέρ των γηπεδούχων και όλα να κρέμονται κυριολεκτικά σε μία κλωστή.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο κρίθηκαν τα πάντα και με τους παίκτες του Α.Ο. να έχουν χαρακτηριστικό άγχος, να μη μπορούν να κρατήσουν το ισχνό προβάδισμα όπου είχαν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Το Ανατόλια βρήκε την ευκαιρία να ξεφύγει με έξι πόντους (67-61) περίπου τρεισήμισι λεπτά πριν το τέλος.

Η κατάθεση ψυχής των παικτών του Διαμαντάκου έφεραν τον Α.Ο. να ισοφαρίζει το ματς (67-67) περίπου ενάμισι λεπτό πριν το τέλος και από εκεί και πέρα έσπασαν κυριολεκτικά καρδιές.

Με μία βολή οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά μπροστά στο σκορ αλλά ο Γκρέκας με επικό καλάθι 2’’ πριν το φινάλε έδωσε το προβάδισμα στον Α.Ο. (69-68) φέρνοντάς τον μια ανάσα από την άνοδο.

Ο προπονητής των φιλοξενούμενων κ. Γκαϊτατζής δείχνοντας υπερβάλλοντα ζήλο για το παιχνίδι πήρε τάιμ άουτ και η συνέχεια είναι γνωστή…

Μια μπαλιά «προσευχή» στον Καραποστόλου, ένα σουτ εκτός ισορροπίας και η μπάλα να καταλήγει βασανιστικά στο καλάθι του Α.Ο. με το χρονόμετρο να έχει μηδενίσει.

Οι παίκτες και όλος ο πάγκος του Ανατόλια πανηγύριζαν την ίδια ώρα που εκείνοι του Α.Ο. είχαν πέσει κάτω στο παρκέ μη μπορώντας να καταλάβουν τι έχει συμβεί.

Η άνοδος χάθηκε (προσωρινά τουλάχιστον) σε νεκρό χρόνο, η υπερηφάνεια όμως και η υγεία που βγάζει αυτή η ομάδα είναι άξια συγχαρητηρίων κάτι που αναγνώρισε πολύ καλά και ο κόσμος που στο τέλος παρά την μεγάλη πίκρα χειροκρότησε θερμά την ομάδα του Αγρινίου.

Για την ιστορία, πρώτος σκόρερ για τον Α.Ο. ήταν ο Μιχάλογλου με 17 πόντους ενώ όλοι όσοι αγωνίστηκαν έδωσαν ότι είχαν και δεν είχαν.

Συνθέσεις:

Α.Ο.Α. (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος (8), Μπερερής (7), Μιχάλογλου (17, 1τρ.), Καπνιάρης (14), Γκρέκας (6), Τσατάς, Σταμούλης, Σταμίρης, Μήτσου (11, 1 τρ.), Ψαράς (6, 2τρ.), Χρήστου, Σαπλαούρας.

Ανατόλια: (Πέτρος Γκαϊτατζής): Νικολαϊδης, Αμπατζάς (2), Κάτανος (12, 2 τρ.), Στεφανίδης (13, 3 τρ.), Γαλανίδης (7, 2τρ.), Καραποστόλου (11), Κωνσταντινίδης (2), Ξενιτίδης, Κικμέτογλου (11), Ζώτος, Μπρόζος (12, 2 τρ.).