Πέμπτη, 25η Απριλίου 2024  5:41 μμ

Σάββατο, 09 Μαρτίου 2019 21:12

Νίκη του Α.Ο. Αγρινίου επι του Μακεδονικό και παραμονή στην δεύτερη θέση

Την 15η νίκη του στο πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας πέτυχε ο ΑΟ Αγρινίου, επικρατώντας στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου του Μακεδονικού με 78 – 64.

Το αποτέλεσμα αυτό διατήρησε την ομάδα του Αγρινίου στη 2η θέση της βαθμολογίας με 36 βαθμούς.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΑΟ προηγήθηκε με 8 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πήραν προβάδισμα 8 πόντων με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Αγρινίου στο δεύτερο δεκάλεπτο μάζεψε τη διαφορά και προηγήθηκε με 2 στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΟ πήρε διψήφια διαφορά και την διατήρησε μέχρι το τέλος φτάνοντας στη νίκη με το τελικό +14.

Δεκάλεπτα: 16 – 24, 21 – 11, 22 – 10, 19 – 19.

Διαιτητές: Τσιαπλής – Παπανικολάου.

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 9, Μπερερής 8, Μιχάλογλου 9, Καπινιάρης 8, Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης 3(1), Γκρέκας 15(1), Μήτσου 14(2), Ψαράς 11(3), Σαπλαούρας, Σταμίρης 1.

Α.Σ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Γιώργος Καραμουσαλίδης): Χαλάτσης 6, Κοντσές 4, Μπαρζού 8, Κουντουρατζόγλου 18(2), Τσινόπουλος 4, Κομμάτας, Καραθανάσης 3(1), Ουλουσίδης, Καλογεράτος 14(1), Ιωαννίδης, Χαντζίδης 7.