Τρίτη, 19η Μαρτίου 2024  6:30 πμ

Κυριακή, 16 Δεκεμβρίου 2018 13:19

Ιστορικό διπλό στην Α2′ Μπάσκετ για τον Χαρίλαο Τρικούπη επί του Αμύντα

Ιστορικό διπλό για τον Χαρίλαο Τρικούπη Μεσολογγίου, ο οποίος μετά από εκπληκτική εμφάνιση πήρε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στην Α2′ Μπάσκετ, επί της ομάδας του Αμύντα στην Αθήνα.

Η ομάδα του Μεσολογγίου μπήκε από την αρχή δυνατά στον αγώνα και έχοντας ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ έκλεισε την Α΄περίοδο προηγούμενη με 16-18.

Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη, αφού με πολύ καλή αμυντική λειτουργία και ευστοχία στα τρίποντα (τρία ο Ντόβας), άρχισε να αυξάνει τη διαφορά στο σκορ (18-24, 7΄.30» πριν τη λήξη), που στα μισά της Β΄περιόδου έγινε διψήφια (20-31) και την οποία παρά την πίεση των παικτών του Αμύντα κατάφερε να διατηρήσει μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (29-40).

Κακό ξεκίνημα στην αρχή της επανάληψης, που έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μειώσουν γρήγορα το σκορ στους τρεις (42-45). Εκεί όμως μίλησε ο Τζόρτζεβιτς, που με 11 συνεχόμενους πόντους έκανε το σκορ 45-55 για τον Τρικούπη και έδωσε μια μεγάλη ανάσα στην ομάδα του.

Ακολούθησαν στη συνέχεια και δύο τρίποντα του Παπαδιονυσίου, που εκτόξευσαν τη διαφορά στο +15 για τον Τρικούπη (50-65), με τη λήξη της Γ΄περιόδου, κάνοντάς τον μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Στη τελευταία περίοδο οι παίκτες του Τρικούπη παίζοντας ψύχραιμα κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (63-73 στο 36΄, 66-78 στο 38΄) και μένοντας αγωνιστικοί και σοβαροί μέχρι το τέλος, έφτασαν σε μία επιβλητική νίκη με σκορ 68-83.

Μία νίκη πολύ μεγάλης σημασίας για την πορεία της ομάδος στο πρωτάθλημα, που της δίνει μια μεγάλη βαθμολογική ανάσα και αισιοδοξία για τη συνέχεια.

Συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες για την μεγάλη τους εμφάνιση και την εκπληκτική νίκη, καθώς και στον νέο προπονητή της ομάδος Ντίνο Καλαμπάκο.

Δεκάλεπτα: 16-18, 29-40, 50-65, 68-83

Διαιτητές: Διαμαντής-Δημόπουλος-Νάστος

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 19 (6/10 διπ., 5 ριμπ., 7 ασίστ), Καμπούρης 2, Τοπάλι (5 ριμπ.), Διαμαντόπουλος 22 (2/2 διπ., 3/10 τριπ., 9 ριμπ.), Καλδής, Βαρδιάνος 9 (2/7 τριπ.), Κερασοβίτης 3, Κουκουνιάς 11 (2/4 τριπ.), Γκαβανόπουλος 2, Μέλιος.

Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 19 (9/10 βολές, 5/9 διπ.), Παπαδιονυσίου 19 (4/7 διπ., 3/6 τριπ., 5 ριμπ.), Ντόβας 9 (3/8 τριπ.), Αδαμόπουλος 10 (4/6 διπ.), Χατζηκυριακίδης 2, Ξηρός, Δεμερτζής 8 (1/2 τριπ., 8 ριμπ., 7 ασίστ), Αντωνάκης 13 (1/3 τριπ., 5 ριμπ.), Γκάτζιος, Πολίτης 3.

Επιμέλεια: Μιλτιάδης Ζαβέρδα

Πηγή: aitosports.gr