Τρίτη, 16η Απριλίου 2024  10:03 μμ

Κυριακή, 07 Ιανουαρίου 2018 22:08

Το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η ΓΕΑ: Ήττα 73-63 από τον Ζέφυρο

Η Γ.Ε.Αγρινίου έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση μέσα στην Θεσσαλονίκη αλλά λύγισε στο τέλος απο τον Ζέφυρο με 73-63. Η ομάδα του Αγρινίου (που πρέπει να κατηγορεί τον ευατό της για το κακό ξεκίνημα της επανάληψης και τις αποφάσεις των διαιτητών στο τέλος του αγώνα) ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι. Προηγήθηκε με 2-7 και 35-36 στο ημίχρονο παρότι βρέθηκε πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο 21-15. Στις αρχές της επανάληψης ο Ζέφυρος ευστόχησε σε 4 τρίποντα και έφυγε με 10 πόντους μπροστά. Στο τριακοστό έκτο λεπτό και ενώ το σκορ είναι 70-54 η ΓΕΑ ξεκινάει μια μεγάλη αντεπίθεση και μειώνει σε 70-63 1 λεπτό και 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Εκεί έγινε η φάση που ουσιαστικά έκρινε το ματς όταν ο Μπαρούχας έφυγε στον αιφνιδιασμό και του τράβηξαν την φανέλα απο πίσω με τους διαιτητές να μην δίνουν ούτε καν φάουλ. Και στην συνέχεια της φάσης καταλόγισαν επιθετικό φάουλ σε σκριν του Μπόσμου ενώ οι παίκτες του Ζέφυρου είχαν ήδη σηκώσει το χέρι τους για φάουλ. Τελικό σκορ 73-63 με τους νικητες να έχουν τους Τσιόγκα με 17 και Μαυροματίδη με 15 για πρώτους σκόρερ ενώ ο Αλεξανδριδης σημείωσε 14. Ο Μπαρούχας σημείωσε 22 για την ΓΕΑ με τον Σταμουλάκη να προσθέτει 16 και τον Μπόσμο 13.

Δεκάλεπτα:Α:21-15 Β:14-21 Γ:22-12 Δ:16-15

Ζέφυρος:(Τσολάκης): Μυτηλιναίος 9(3), Νικολαϊδης, Αλεξανδρίδης 14(3), Ματενίδης 9, Ουλκέρογλου 3(1),Τσαμόγλου, Κανάρας 6(2),Μαυροματίδης 15(1), Τσιόγκας 17, Ζελενιτσας,Βασιλείου, Μάρκου.

Γ.Ε.Αγρινίου (Φαράντος): Αυφαντόπουλος, Ντάλας, Σταμουλάκης 16(3), Λιόκαυτος, Μπεκατώρος, Βούλγαρης, Μπαρούχας 22(2), Μπόσμος 13, Δάρλας 3(1), Βασιλείου 8, Σαπλαούρας.

Πηγή: basket247.gr