Τρίτη, 16η Απριλίου 2024  4:52 μμ

Παρασκευή, 22 Ιουνίου 2018 19:21

Πανελλήνιο Παίδων: Πανιώνιος - ΔΕΚΑ 70-47

Με εξαιρετική απόδοση στην τελευταία περίοδο ο Πανιώνιος επιβλήθηκε με 70-47 της ΔΕΚΑ στο μεγάλο παιχνίδι της τρίτης αγωνιστικής του 45ου Πανελληνίου Παίδων που συνεχίζεται στο Αγρίνιο.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε προηγούμενος με 5-0 στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η ΔΕΚΑ όμως κατάφερε να κάνει το δικό της σερί και να προηγηθεί με 7-8 στο 7ο λεπτό.  Οι Θεσσαλονικείς πήραν προβάδισμα με 12-15, επτά λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου και το αύξησαν σε 18-24 στο 17΄. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ξεκίνησε καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 28-27, τρία λεπτά μετά την έναρξή του. Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία με μικρή πάντα διαφορά μέχρι το 34ο λεπτό όταν ο Πανιώνιος προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφιο νούμερο (50-40) ύστερα από σουτ του Κοκορέλη. Από εκείνη τη στιγμή και μετά η διαφορά διευρύνθηκε εντυπωσιακά για τον Πανιώνιο που έφθασε καθαρά στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 8-8, 21-26, 40-37, 70-47

Διαιτητές: Ζαχαρής, Τσιμπούρης

Πανιώνιος (Μελέτης): Μακρής 3(1), Νουρτσελλάρι, Παπακωνσταντίνου 3, Κουμάνταρος 6, Μεριχωβίτης 2, Νάνος 3, Τόλιας 15(1), Καραογλάνης 2, Κοκορέλης 21(5), Δημητρακόπουλος 6(2), Μπαμπάτσικος 2, Δαλαμπέκης 7.

ΔΕΚΑ (Χατζηβρέττας, Κυριαζής, Χρήστου): Τσιμερίκας,  Βενετίδης, Κρίτσικας, Βασιλείου 2, Παπαπασχάλης 1, Τσιροπούλης Ι., Τσιροπούλης Μ. 3, Παπασάβογλου Αν. 19, Θεογιάννης 6(2), Παπασάβογλου Αρ. 14(2), Κοντέλης 2.

Δηλώσεις

Ο προπονητής των νικητών Κώστας Μελέτης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Η ομάδα έχει μέταλλο το οποίο οφείλεται στην λαμπρή ιστορία του Πανιωνίου. Συνεχίζουμε το τουρνουά βλέποντας τα παιχνίδια ένα ένα μέχρι το τέλος».