Πέμπτη, 18η Απριλίου 2024  3:30 μμ

Κυριακή, 17 Δεκεμβρίου 2017 21:07

Μεγάλη νίκη για την Γ.Ε. Αγρινίου

Μεγάλη νίκη που την κρατά ζωντανή στην μάχη για την παραμονή πέτυχε η Γ.Ε.Αγρινίου που επιβλήθηκε σε ενα συγκλονιστικό παιχνίδι του Ιωνικού Ιωνίας με 73-70.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι με 2 τρίποντα απο Μπεκατώρο και Σταμουλάκη με τον Μπαρούχα να αναλαμβανει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα και το δεκάλεπτο να κλείνει με την ΓΕΑ μπροστά 18-8. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν. Με όπλο την αθλητικότητα τους κατάφεραν με κορυφαίους τους Γεωργιάδη και Αναστασιάδη να μειώσουν στο ημίχρονο 33-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε η μάχη σώμα με σώμα. Η ΓΕΑ πήρε πόντους απο τον Μπόσμο κοντά στο καλάθι ενώ οι Βαρίτης και Σιδηροηλίας κάνουν την ζημιά απο πλευράς Ιωνικού. Η ΓΕΑ καταφέρνει στο τριακοστό λεπτό να βρίσκεται μπροστά με 50-48 παίζοντας στα 3 τελευταία λεπτά της περιόδου με 4 παιδιά κάτω των 18 ετών και τον Μπαρούχα μιας και τα φάουλ είχαν κάνει την εμφάνιση τους απο την πλευρά των γηπεδούχων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ιωνία περνάει μπροστά αλλα δεν μπορεί να ξεφύγει στο σκορ καθώς ο 17χρονος Μπεκατώρος με τρία συνεχόμενα τρίποντα κρατάει την ΓΕΑ κοντά στο σκορ. Με το σκορ στο 60-61 ο Σταμουλάκης διαμορφώνει το 62-61.

Ο Σιδηροηλίας δίνει εκ νέου προβάδισμα με 62-63 για να ισοφαρίσει ο Μπόσμος με 1/2 βολές σε 63-63. Τρίποντο ο Σταμουλάκης για το 66-63 αλλά η Ιωνία επιστρέφει με γκολ-φάουλ του Σιδηροηλια και τρίποντο του Αναστασιάδη και περνάει μπροστά με 66-69 1 λεπτο πριν το τέλος. Ο Σταμουλάκης με νέο τρίποντο ισοφαρίζει και πάλι για το 69-69 με 55 δευτερόλεπτα να απομένουν. Η ΓΕΑ βγάζει την άμυνα και ο Μπόσμος με 2 βολές κάνει το 71-69. Ο Σιδηροηλίας έχει 1/2 βολές για το 71-70. Ο Μπαρούχας είναι ψύχραιμος απο τις βολές στα 12 δευτερόλεπτα και διαμορφώνει το 73-70. Η ΓΕΑ αποφασίζει να παίξει καθαρή άμυνα. Οι παίκτες της Ιωνίας αστοχούν παρόλα αυτά παίρνουν το επιθετικό ριμπάουντ. Ο νεαρός Σαπλαούρας όμως παίζει πολύ καλή άμυνα στον Βαρίτη και δεν του επιτρέπει καν να σουτάρει και το παιχνίδι τελειώνει με την ΓΕΑ νικήτρια 73-70.

Ο Μπαρούχας είχε 19 πόντους για τους νικητές με τον Σταμουλάκη να έχει 16 με 4 τρίποντα και τον Μπόσμο 13 ενώ 12 με 4 τρίποντα πρόσθεσε ο Μπεκατώρος. Πολυ καλός σε άμυνα και επίθεση ο 17χρόνος Κώστας Σαπλαούρας όπως και όλοι οι μικροί που χρησιμοποίησε ο Σωτήρης Φαράντος. Γεωργιάδης με 22, Σιδηροηλίας με 16 και Αναστασιάδης με 16 οι κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενος με τον Βαρίτη να έχει 12.

Δεκάλεπτα:Α:18-08 Β:15-19 Γ:17-21 Δ:23-22

Γ.Ε.Αγρινίου(Φαράντος): Μπεκατώρος 12(4), Βίτσας, Ντάλας, Σταμουλάκης 16(4), Λιόκαυτος, Μπαρούχας 19(2), Σαπλαούρας 4, Τσώλος, Μπόσμος 13, Δάρλας 7(1),Βούλγαρης, Βασιλείου 2

Ιωνικός Ιωνίας(Πετρόπουλος): Μητακίδης 1, Βαρίτης 12(2), Ιγγλέζος, Γεωργιάδης 22(3), Κούτε 2, Μαλεμλής, Παουλεάνου 1, Χαρίστος, Δελής, Γιαννούλης, Σιδηροηλίας 16(1), Αναστασιάδης 16(3)