Τετάρτη, 24η Απριλίου 2024  10:26 μμ

Σάββατο, 21 Οκτωβρίου 2017 20:45

Ηττημένος ξανά…

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Παναιτωλικός γνώρισε την ήττα, αυτή την φορά από την Κέρκυρα στο νησί.

Τα καναρίνια δεν πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση, χάνοντας ουσιαστικά μια μόνο μεγάλη ευκαιρία, με τους γηπεδούχους να έχουν τις κλασσικές ευκαιρίες και το γκολ.

Ο κακός αγωνιστικός χώρος δεν βοήθησε τους παίκτες του Χάβου να κάνουν το παιχνίδι τους, χωρίς βέβαια αυτό να δικαιολογεί απόλυτα την σημερινή εικόνα.

Κερκυρα-Παναιτωλικός 1-0

79' Νούνες

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναιτωλικο να δείχνει να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να προσπαθεί να φτιάξει ευκαιρίες. Η Κέρκυρα προσπαθούσε περισσότερο να χτυπήσει στην αντεπίθεση χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να χτυπήσουν στην κόντρα αλλά το έκαναν από στημένες φάσεις χάνοντας τρεις μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Οι παίκτες του Χάβου είχαν διάθεση να φτιάξουν ευκαιρίες αλλά η τελική πάσα ήταν πάντα λάθος, με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να φανούν απειλητικοί. Σε αυτό βέβαια έπαιξε ρόλο και ο αγωνιστικός χώρος που δεν βοηθούσε τους παίκτες να παίξουν σωστά την μπάλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να προσέχουν την άμυνα τους και να κάνουν ελάχιστα πράγματα στην επίθεση. Ο Χάβος αντέδρασε γρήγορα και πέρασε παίκτες που μπορούσαν να του δώσουν το κάτι παραπάνω, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ο Κλέσιο έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με την Κέρκυρα να απειλεί επίσης. Στο 79λεπτο οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ αφού η άμυνα του Παναιτωλικού αδράνησε και ο Νούνες την τιμώρησε. Στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να δημιουργήσει κλασική ευκαιρία και γνώρισε την ήττα.

Οι καλύτερες φάσεις

1’ Έναρξη του αγώνα

11' Μεγάλη ευκαιρία για Κέρκυρα! Ο Παμλίδης έκανε την κεφαλιά από σέντρα του Ζορμπά, σπουδαία επέμβαση του Κυριακίδη στην αριστερή γωνιά της εστίας του

17' Νέα ευκαιρία για την Κέρκυρα! Και πάλι με το κεφάλι ο Παμλίδης από τη σέντρα του Επστάιν, σημάδεψε το δοκάρι και η μπάλα βγαίνει άουτ

28' Καλή αντεπίθεση του Παναιτωλικού, αλλά η σέντρα του Μάζουρεκ πήγε κατευθείαν στην αγκαλιά του Γιαννακόπουλου

32' Τεράστια ευκαιρία για την Κέρκυρα! Σέντρα του Ντιόγκο που περνά από όλους συμπεριλαμβανομένου του Κυριακίδη που έκανε άστοχη έξοδο, η μπάλα έφτασε στον Γκόμες που πλάσαρε, αλλά πριν περάσει τη γραμμή ο έμπειρος γκολκίπερ απέκρουσε

45+1 Τέλος Α μέρους

46’ Έναρξη Β μέρους

65' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα! Ο Επστάιν έφερε πολύ ωραία την μπάλα μπροστά του με το κεφάλι, αλλά το πλασέ του ηταν άστοχο και η μπάλα πέρασε άουτ

69' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Ο Κλέσιο πλάσαρε από τη μικρή περιοχή, αλλά ο Γρομητσάρης έβαλε την κόντρα και έδιωξε σε κόρνερ

79' ΓΚΟΛΑΡΑ Η ΚΕΡΚΥΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΥΝΕΣ! Κεφαλιά του Μόρα προς τα πίσω, ο άσος της Κέρκυρας μπήκε μέσα στην περιοχή και από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Πολύ δύσκολο από τον Πορτογάλο