Τετάρτη, 24η Απριλίου 2024  12:24 μμ

Κυριακή, 24 Σεπτεμβρίου 2017 18:29

Νίκη του X. Τρικούπη επί της Ακράτας

Νίκη για τους άνδρες με 74-69 κόντρα στην πολύ δυνατή Ακράτα στο τουρνουά που διοργανώνει ο Γλαύκος και τελικό σήμερα στις 20:30 με Γλαύκο ο οποίος στον άλλο ημιτελικό κέρδισε με 83-74 την Αχαγιά´82.

spo-trikoupis

Ύστερα από ένα εξαιρετικό παιχνίδι που ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του και είχε μάλιστα τρεις ανατροπές στο σκορ. Πιο δυνατά ξεκίνησε η ομάδα της Ακράτας η οποία προηγήθηκε με 11-6 στο ξεκίνημα με την ομάδα μας όμως να βελτιώνεται στη συνέχεια και να κλείνει το δεκάλεπτο προηγούμενη με 24-23. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας ξεκίνησε να χτίζει μια διαφορά στο σκορ η οποία έφτασε μέχρι και τους 10 πόντους (31-41) για να κλείσει τελικά το ημίχρονο με την ομάδα μας να προηγείται με 35-43. Πολύ κακή 3η περίοδος για την ομάδα μας με κακές επιθετικές επιλογές και αρκετά κενά στην άμυνα δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στην Ακράτα να κάνει την ολική επαναφορά στο παιχνίδι και με ένα σερί 23-11 να προηγηθεί με 58-54. Κακό ξεκίνημα και στη τέταρτη περίοδο για τους παίχτες μας με την Ακράτα να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 68-60. Κάπου εκεί όμως οι παίχτες μας αφυπνίστηκαν και με εξαιρετική άμυνα στα τελευταία λεπτά, τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο και πετυχαίνοντας κάποια μεγάλα σουτ έτρεξαν ένα σερί 14-1 και πήραν τελικά τη νίκη με 74-69.
Ακράτα-Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου 69-74

spo-trikoupis-akrata

Δεκ:22-23 13-20 23-11 11-20

Ακράτα: (Ζωντός) Τσότσος 14, Παπαδάκης 4, Καλεμτζάκης 7(1), Κατωπόδης 9(1), Θανόπουλος 6, Οικονομόπουλος 13(3), Βεσκούκης 16(2).
Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου: (Δημητριάδης) Γυφτάκης 2, Σερμετζέλης, Ντόβας 18(5), Ξηρός, Μουράτογλου 15, Σταυρόπουλος 10, Περρωτής 4, Καραγκιολίδης 6, Αδαμόπουλος 3,Πολίτης 16(2).
Νίκη και για την under21 με 90-82 κόντρα στο Φαέθων Αντιρρίου στο τουρνουά που διοργανώνει ο Α.Σ. Λέων παρά τις πολλές ελλείψεις και τελικό σήμερα στις 18:00 κόντρα στον Λέων που στον άλλο ημιτελικό κέρδισε με 50-43 την Προοδευτική Αγρινίου.