Τετάρτη, 24η Απριλίου 2024  2:50 πμ

Τρίτη, 09 Μαϊος 2017 20:02

Στους Ημιτελικούς το ΜΙΝΙ 2003 Αγοριών του Παναιτωλικού

ΠΑΣ Ναυπάκτου – Παναιτωλικός Γ.Φ.Σ. : 55 – 58

Στο μεταξύ τους αγώνα που διεξήχθη στο ΔΑΚ Μεσολογγίου την Κυριακή 7/5 το απόγευμα τα αγόρια ΜΙΝΙ 2003 του Παναιτωλικού Γ.Φ.Σ. και του ΠΑΣ Ναυπάκτου τα οποία είχαν τερματίσει στην πρώτη θέση των ομίλων τους στην κανονική περίοδο , πρόσφεραν πλούσιο θέαμα και αρκετές συγκινήσεις στους φίλους του αθλήματος . Ήταν ένας αγώνας που πήγαινε από την αρχή σχεδόν πόντο-πόντο με μεγάλο νικητή στο τέλος τον τυπικά φιλοξενούμενο Παναιτωλικό με 58 – 55 .

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναιτωλικός με πολύ καλή άμυνα και εύστοχες επιλογές στην επίθεση αντέδρασε στο καλό ξεκίνημα του ΠΑΣ Ναυπάκτου ο οποίος προηγήθηκε τελικά με 15 – 14 .Οι του Παναιτωλικού συνεχίζοντας στο ρυθμό που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο κατάφεραν στο τέλος του δεύτερου να προηγηθούν με 17 – 16 και έτσι το πρώτο ημίχρονο να κλείσει με ισόπαλο σκορ 31 – 31 .

Στο τρίτο δεκάλεπτο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά και κατάφερε να πάρει προβάδισμα έως και 8 πόντους .Οι παίκτες του ΠΑΣ Ναυπάκτου εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους και τα 6 – 0 φάουλ υπέρ τους μέχρι περίπου 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου , μείωσαν στην ελάχιστη διαφορά του ενός πόντου . Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με τους παίκτες του Παναιτωλικού να καταφέρνουν επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 13 -11 και να παίρνουν τελικά τη νίκη με 58 -55 .

Διαιτητές : Διαμάντης – Σταθόπουλος

Δεκάλεπτα : 15 – 14 , 16 – 17 , 13 – 14 , 11 –13.

ΠΑΣ Ναυπάκτου ( Σταθάτος ): Ντάλλας Φωτ. 2 , Κουτσογιάννης 2 , Αλεξόπουλος 2, Χολέβας 2 , Κουτσόπουλος , Γαλάνης 7 , Σταμάτης 8 , Ντάλλας Φ. 6 , Μίχος Γ 17 (1) , Κουφογιάννης 2 , Σταμούτσος , Ματζαρίνης 7.

Παναιτωλικός Γ.Φ.Σ ( Παπαθανασόπουλος Αθ ). : Παπαθανασόπουλος Αλ 5 (1) , Αργυρίου Δ , Καραμπέρης Ε 22 (4) , Τασούλης Α. 11 , Χουλιάρας Εμ 13 (1) , Μπόνιας Κ , Καρέτσος Δ , Καρκαμπούνας Κ 5 , Σαπλαούρας Φ , Καραχρήστος Ν , Αναστασίου Χ 2 .