Τρίτη, 23η Απριλίου 2024  10:07 μμ

Δευτέρα, 24 Απριλίου 2017 19:34

Play-offs Μπάσκετ A’ ΕΣΚΑΒΔΕ: IBC – ΓΕ Αγρινίου 66-63 (Βίντεο)

Μεγάλη νίκη πέτυχε το IBC στα Γιάννενα επί της Γ.Ε. Αγρινίου με 66-63.

Στο σχεδόν κατάμεστο γυμναστήριο της Λιμνοπούλας η ΓΕΑ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 7-14 με καλύτερο τον Σταυρόπουλο. Το IBC ισορρόπησε με τον Κράνη το παιχνίδι και ισοφάρισε σε 14-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το IBC έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους σκορ 28-12 πήγε μπροστά στο ημίχρονο με 42-26.

Η ΓΕΑ εσφιξε την άμυνα της στο δεύτερο μέρος αλλά για 14 λεπτά αδυνατούσε να βρει τρόπο σκοραρίσματος με το σκορ στο 58-41. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Αγρινίου τα έπαιξε ολα για ολα. Βρήκε μεγάλα σουτ τριών πόντων και με πίεση σε όλο το γήπεδο κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι στο 62-61.

Το ματς οδηγήθηκε στην ρουλέτα των βολών αλλά με το σκορ στο 66-63, η ΓΕΑ έκανε λάθος στην επαναφορά και το ματς ουσιαστικά τελελείωσε εκεί.

Ο Μάλλιος είχε 16 πόντους για τους νικητές με τον Τσιρώνη να έχει 10 και τον Κράνη να προσθέτει 13 με 3 τρίποντα. Ο Σταυρόπουλος είχε 12 για την ΓΕΑ με τον Σταμουλάκη να προσθέτει 11 με 3 τρίποντα και τον Σταμούλη 10 με 2 τρίποντα.

Δεκάλεπτα:Α:14-14 Β:28-12 Γ:11-12 Δ:13-25

IBC(Κουβάτσης): Μάνος, Ματσάγγας 7, Κρικώνης, Χαντάλης 3, Κακατσίδης 2, Λύγδας, Πατραμάνης, Μάλλιος 16, Μακρής 6, Κράνης 13(3), Δάσκαλος 5(1), Τσιρώνης 10(2)

Γ.Ε.Αγρινίου(Σταμάτης): Γυφτάκης 7(1), Τάγκας 8, Λιόκαυτος, Σταμουλάκης 11(3), Σταμούλης 10(2), Δάρλας 3(1), Σταυρόπουλος 12, Ρέντζιος, Τσώλος, Γεωργούλας 8, Τασόπουλος 4, Βούλγαρης