Πέμπτη, 18η Απριλίου 2024  7:22 μμ

Σάββατο, 22 Απριλίου 2017 21:29

Mεγάλη εμφάνιση του Αίολου Αστακού στο Ιβανώφειο- έχασε στο καλάθι από τον πρωτοπόρο Ηρακλή

Πολύ μεγάλη εμφάνιση απέναντι στον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Ηρακλή, πραγματοποίησε ο Αίολος Αστακού στα πλαίσια της 28ης αγωνιστικής στην Α2 Εθνική Κατηγορία, χάνοντας τελικά στις λεπτομέρειες με 68-66!

Το ματς ήταν εξ’ αρχής “κλειστό”, καθώς οι παίκτες του Αίολου δεν επηρεάστηκαν από το κατάμεστο Ιβανώφειο και ίσως και το τελικό σκορ να τους αδικεί, σε ένα παιχνίδι που ίσως και να κρίθηκε σε ένα… μη σφύριγμα.

Οι δύο αντίπαλοι πάλεψαν στα… ίσια και κανένας δεν μπόρεσε να κυριαρχήσει απόλυτα και να επιβάλει τον ρυθμό του, καθώς οι άμυνες ήταν δυνατές και αποφασιστικές.

Το 24-21 ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, με ευστοχία εκατέρωθεν, ενώ στη συνέχεια παρέμεινε η ισορροπία, αλλά με κυρίαρχο στοιχείο την άμυνα και τη δύναμη, με το ημίχρονο να λήγει 41-38.

Ο “Γηραιός” προσπάθησε να ξεφύγει στη συνέχεια, έφτασε στο 54-45 της τρίτης περιόδου, όμως η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού έκανε υπερπροσπάθεια και επέστρεψε στη διεκδίκησή του ροζ φύλλου, χάνοντάς το στις λεπτομέρειες.

Ο Αίολος Αστακού κρατάει την καλή εμφάνιση και τη “δίψα” για τη νίκη και το Σάββατο περιμένουμε τον κόσμο μας στο σημαντικό ματς με την ΑΕΛ, όπου με νίκη “κλειδώνει” η ιστορική συμμετοχή στα πλέι οφ.

ΗΡΑΚΛΗΣ-ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ 68-66

Δεκάλεπτα: 24-21, 41-38, 54-45, 68-66.

Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 17(1), Γιαννακίδης 6 (2), Τότσιος 12, Ονάσογλου, Δέσπος, Χρυσόπουλος 5 (1), Γκαγκαλούδης 10, Κάτσιος, Ταουσάνης, Ρουτκάουσκας 14, Χείλαρης 3 (1), Καλαϊτζίδης 1

Αίολος Αστακού (Κουταλιάνος): Μπρόζος 7(1), Θεοδωράκος 2, Κούμπουρας 3, Παπαδιονυσίου 3 (1), Κατσαρές 7 (1), Γκατζιάς, Κακλαμάνος 9 (3), Κιτσούλης 11, Κασάμπαλης, Χαρισμίδης 5, Λυμπάρης 5 (1), Γκιζόγιαννης 14 (3)