Παρασκευή, 29η Μαρτίου 2024  2:37 μμ

Παρασκευή, 21 Απριλίου 2017 02:43

Γ΄ΕΣΚΑΒΔ.Ε: Παναιτωλικός- Ιωνικός 79 – 56

Συνεπής στο ραντεβού της με την πρώτη θέση του Νοτίου Ομίλου της Γ΄ κατηγορίας της Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε. η οποία οδηγεί αυτόματα στην Β΄κατηγορία , ήταν η ομάδα UNDER 21 του Παναιτωλικού Γ.Φ.Σ. την Τετάρτη 19 / 4 το απόγευμα, καθώς νίκησε τον ΠΑΣ Ιωνικός 80 με σκορ 79 – 56.

Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο οι»μικροί »  του Παναιτωλικού έπαιξαν πολύ καλή άμυνα ενώ ταυτόχρονα έβρισκαν λύσεις στην άμυνα των αντιπάλων τους είτε απέναντι στις προσωπικές άμυνες είτε απέναντι σε άμυνα ζώνης γυρνώντας την μπάλα με μεγάλη υπομονή και ωριμότητα βρίσκοντας το ελεύθερο εύστοχο σουτ στην επίθεση .
Από την αρχή του αγώνα κατάφεραν σε κάθε δεκάλεπτο να χτίζουν μία μικρή διαφορά και έτσι με επιμέρους σκορ των δύο πρώτων δεκαλέπτων 19 – 11 και 24 – 17 έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 43 – 28 .
Η ίδια προσπάθεια από τους παίχτες του Παναιτωλικού συνεχίστηκε στο Β΄ ημίχρονο, όπου μην αφήνοντας τους αντιπάλους τους να πλησιάσουν στο σκορ , έκαναν σκορ τρίτου δεκαλέπτου 17- 8. Το τελικό 79 – 56 έδωσε μεγάλη χαρά στους ίδιους αλλά και στον προπονητή τους Θανάση Παπαθανασόπουλο όχι μόνο για το αποτέλεσμα , αλλά κυρίως για τις εμφανίσεις της νέας ελπιδοφόρας γενιάς του Παναιτωλικού που υπόσχεται πολλά για το μέλλον.

Διαιτητές : Σταθόπουλος – Σταμούλης
Δεκάλεπτα : 19 – 11 , 24 – 17 , 17 – 8 , 19 – 20.
Παναιτωλικός Γ. Φ. Σ. ( Παπαθανασόπουλος Αθ.) : Παπαθανασόπουλος Αλ. , Χουλιάρας Θ. 6 , Τασούλης Α. 2 , Αργυρίου Ι. 18 (3), Ραγκαβής Δ. 21 (3) , Πιστιόλης Χ 13 (1) , Παπαθανασόπουλος Ι. 11 (1) Πάγια Ι. 4 , Παπαθανασόπουλος Δ. 4 , Λουκάς Δ.
Ιωνικός 80 ( Αλτζερίνης Δ. ) : Δήμου Χ. 4 , Κανάτας Π. 2 , Καρέτσος Κ. 10 (2) , Γαλάνης Β. 3 , Καρβούνης Θ. 3 , Πάνου Δ. 6 , Μπάτζαλης Χ 12 , Μπάτζαλης Π 14 , Γιαννοκώστας