Τρίτη, 16η Απριλίου 2024  5:54 πμ

Τρίτη, 11 Απριλίου 2017 19:04

Γ΄ ΕΣΚΑΒΔΕ: Λέων Μεσολογγίου – Παναιτωλικός 43 – 64

Στον πιο κρίσιμο αγώνα τους για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον Α΄ Όμιλο της Γ΄ Κατηγορίας της Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε. οι UNDER 21 του Παναιτωλικού Γ.Φ.Σ. παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ και με μεγάλη ωριμότητα παρά το νεαρό της ηλικίας τους πέτυχαν σημαντική νίκη την Κυριακή 9/4 στο ΔΑΚ Μεσολογγίου επί του Α.Σ. Λέων με σκορ 64 – 43 .

Από την αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ χωρίς όμως καμία να μπορεί να ξεφύγει . Οι παίκτες του Παναιτωλικού παίρνοντας το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 18 – 15 κατάφεραν πόντο-πόντο να μεγαλώσουν τη διαφορά και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 30 – 22 .

Η διαφορά των 8 πόντων τους έδωσε περισσότερη αυτοπεποίθηση και συνεχίζοντας να παίζουν οργανωμένα σε άμυνα και επίθεση σε όλη τη διάρκεια του β΄ ημιχρόνου εκτελώντας κατά γράμμα τις οδηγίες του Θανάση Παπαθανασόπουλου – με επιμέρους σκορ δεκαλέπτων 14 – 10 και 20 – 11 – κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 64 – 43 .

Διαιτητές : Μπιστιντζάνος – Σταθόπουλος

Δεκάλεπτα : 15 – 18 , 7 – 12 , 10 – 14 , 11 – 20.

ΑΣ Λέων Μεσολογγίου (Διαμαντόπουλος Σπ ): Γατσώρης , Βλαχογιάννης 3 , Γκανιάτσος 8 , Φούντας 9 (1) , Λυμπεράτος 2 , Μπέλλας 10 (1), Τριπολίδης 7 , Βράχας , Σαμαλέκος 4 , Αλάγιαλης , Ντίνος , Ιλαρίδης

Παναιτωλικός Γ. Φ, Σ. ( Παπαθανασόπουλος Αθ.) : Πάγια Ι. , Χουλιάρας Θ. 2 ,Παπαθανασόπουλος Δ. Αργυρίου Ι. 11 (1), Ραγκαβής Δ. 15 (2) , Τσίρτσης Ε. 2 , Πιστιόλης Χ 14 (1) , Σύρρος Α. 2 , Λουκάς Δ. , Παπαθανασόπουλος Ι. 18 (2)