Πέμπτη, 18η Απριλίου 2024  7:29 πμ

Δευτέρα, 10 Απριλίου 2017 18:55

Μπάσκετ ΜΙΝΙ 2003 Αγοριών: Παναιτωλικός – Ιωνικός 51-34

Μία ακόμη νίκη η οποία τους εξασφάλισε την πρώτη θέση για την κανονική περίοδο στον Β΄ Όμιλο Μπάσκετ ΜΙΝΙ 2003 Αγοριών της Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε. πέτυχαν οι παίκτες του Παναιτωλικού το Σάββατο το πρωί (8/4/17) στο ΔΑΚ Αγρινίου, επί του Ιωνικού με σκορ 51 – 34.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες των δύο ομάδων έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και σε συνδυασμό με την αστοχία τους και τα λάθη στην επίθεση το σκορ κρατήθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Έτσι με επιμέρους σκορ δεκαλέπτων 9 – 8 και 7 – 9 το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 17 – 16 υπέρ της ομάδας του Ιωνικού.

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου ο Ιωνικός κατάφερε να μεγαλώσει τη διαφορά και να προηγηθεί με μεγαλύτερη διαφορά τους 7 πόντους Γρήγορα όμως οι παίκτες του Παναιτωλικού με πολύ καλή προσπάθεια στην άμυνα και ευστοχώντας σε περισσότερες επιθέσεις έκαναν σκορ δεκαλέπτου 18 – 10 και πέρασαν πάλι μπροστά στο σκορ κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 34 – 27 . Η ίδια προσπάθεια συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα το τελικό σκορ να διαμορφωθεί σε 51 – 34.

Διαιτητές : Μπιστιτζάνος , Βέργος

Δεκάλεπτα : 9 – 8 , 7 – 9 , 18 – 10 , 17 – 7.

Παναιτωλικός Γ.Φ.Σ ( Παπαθανασόπουλος Αθ ).: Παπαθανασόπουλος Αλ 10 , Αργυρίου Δ , Καραμπέρης Ε 6 , Τασούλης Α. 11 , Χουλιάρας Εμ 11 , Μπόνιας Κ , Καρέτσος Δ 2 , Καρκαμπούνας Κ 8 , Σαπλαούρας Φ. 3 (1) , Καραχρήστος Ν , Αναγνωστόπουλος Π.

Π.Α.Σ Ιωνικός 80 ( Βενέτης Ν. ): Νταγιάντας Β 5 (1) , Σαλάκος Κ 3 (1) , Βλάχος Φ , Φιλίκας Χ 3 , Θεοδοσίου Π , Σκαρλίγκος Ι. 2 , Βελαώρας Α 9 (1) , Αυδής Α 6 , Στάθης Β 4 , Ματσούκας Μ , Τάκης Κ 2 .