Τρίτη, 23η Απριλίου 2024  9:33 πμ

Κυριακή, 09 Απριλίου 2017 16:51

A’ ΕΣΚΑΒΔΕ- Playoffs: ‘Ηττα στην Κέρκυρα για τη ΓΕΑ με παράπονα για τη διαιτησία

Το μεγάλο ντέρμπι στην Κέρκυρα ανάμεσα στους δυο μέχρι πρότινος αήττητους του πρωταθλήματος έβγαλε νικήτρια την ομάδα της Κέρκυρας που επικράτησε της ΓΕΑ με 67-60.
Η ΓΕΑ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνιδι και προηγήθηκε με 10-16 αλλα δυο τρίποντα στο τέλος της πρώτης περιόδου εφερε το ματς στην ισοπαλία 16-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ιππότες ξέφυγαν με δέκα πόντους 34-23 αλλά η ΓΕΑ κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάει πισω στο ημίχρονο με ενα καλάθι διαφορά 35-33.
Στην επανάληψη η ομάδα του Αγρινίου μένει χωρις σκορ για 6 λεπτά και η ομάδα της Κέρκυρας ξεφεύγει με 11 πόντους διαφορά 55-44. Και πάλι όμως οι φιλοξενούμενοι επιστρέφουν και ισοφαρίζουν 56-56 με επιμέρους σκορ 1-12. Εκεί γίνεται ίσως η πιο καθοριστική φάση του αγώνα καθώς κάτω απο το καλάθι σφυρίζεται αντιαθλητικό φάουλ στον Γεωργούλα και η ΓΕΑ δέχεται 5 πόντους (τριποντο στην επόμενη φάση). Οι Ιππότες κράτησαν την υπερ τους διαφορά στο τέλος και έφτασαν στην νίκη με 67-60.
Η ΓΕΑ έχει πολλά παράπονα απο το διαιτητικό δίδυμο και τις αποφάσεις του καθόλη την διάρκεια του αγώνα. Άψογη η οργάνωση του αγώνα απο τους ανθρώπους της Κέρκυρας που πριν το παιχνίδι βράβευσαν και τον μεγάλο Κερκυραίο άσο του παρελθόντος Γιώργο Δημουλή.

Διαιτητές: Μίγδος Γιώργος- Γαλήνας Βαγγέλης

Δεκάλεπτα:Α:16-16 Β:35-33 Γ:51-41 Δ:67-60

Ιππότες Κέρκυρας(Μούτσος Ιωάννης): Ταγκας, Κατέχης, Εργινουσάκης, Μωραϊτης, Χατζόπουλος 11, Σαγιάς 4, Μακρίδης 3, Περούλης 25(2), Ζήρας, Ζώτος 19(3), Πάλλης 5(1), Ουστογλου

Γ.Ε.Αγρινιου(Σταμάτης Τάσος): Γυφτάκης 11(1), Τάγκας 6, Λιόκαυτος 2, Σταμουλάκης 6, Σταμούλης, Δάρλας 6(2), Σταυρόπουλος 7(1), Ρέντζιος 2, Τσώλος, Γεωργούλας 14(1), Τασόπουλος 6, Αυφαντόπουλος