Τετάρτη, 24η Απριλίου 2024  3:03 μμ

Κυριακή, 02 Απριλίου 2017 21:41

Λύγισε στην έδρα του Πανιωνίου ο Αίολος Αστακού

Ο Αιόλος Αστακού πάλεψε, όμως λύγισε κόντρα στον πανίσχυρο Πανιώνιο εκτός έδρας με 59-52 στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής της Α2.

Η αστοχία στοίχισε στους παίκτες του Μιχάλη Κουταλιανού, οι οποίοι με καταπληκτική αμυντική λειτουργία και πάθος στο παρκέ, προσπάθησαν να μείνουν μέσα στο παιχνίδι, όμως δεν τα κατάφεραν. Ο Αίολος στο πρώτο ημίχρονο παρέμεινε κοντά στο σκορ, όμως η αστοχία του στο τρίτο δεκάλεπτο έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ανεβάσουν την διαφορά πάνω από τους 10. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η άμυνα έδωσε στην ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού την ευκαιρία να επιστρέψει, όμως δεν μπόρεσε να κάνει την ολική επαναφορά. Πρώτος σκόρερ για τon Aίολο ήταν ο Ανδρόνικος Γκιζόγιαννης με 12 πόντους, με τον Νίκο Κακλαμάνο να προσθέτει άλλους 10.

Την ερχόμενη αγωνιστική ο Αίολος υποδέχεται στον Αστακό το Ψυχικό στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής της Α2.

Διαιτητές: Παγώνης-Μαλαμάς-Κωνσταντινόπουλος
Δεκάλεπτα: 20-14, 31-27, 49-38, 59-52

Πανιώνιος (Οικονόμου): Αλίχοντζιτς 11, Νοέας 8 (2), Πελεκάνος 6, Μπάρλος 11, Σακελλαρίου 11, Καρύδας 4, Μίχαλος 2, Μπιλλής 6 (1), Ματαλών, Μελισσαράτος, Δημητριάδης

Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 2, Θεοδωράκος 4 (1), Κουμπούρας 9, Παπαδιονυσίου 6, Κατσαρές 3 (1), Κακλαμάνος 10 (1), Κιτσούλης 4, Κασαμπαλής 2, Χαρισμίδης, Λυμπάρης, Γκιζόγιαννης 12