Τετάρτη, 24η Απριλίου 2024  12:54 μμ

Κυριακή, 19 Φεβρουαρίου 2017 01:41

Αίολος Αστακού: Μεγάλη νίκη επί του Αμύντα!

Το όμορφο ταξίδι στα δύσκολα μονοπάτια της Α2 Εθνικής Κατηγορίας, συνεχίζεται με τον καλύτερο τρόπο για τον Αίολο Αστακού, ο οποίος έκαμψε την αντίσταση του Αμύντα με 64-70 για την 18η αγωνιστική!

Οι παίκτες του Μιχάλη Κουταλιανού έδειξαν χαρακτήρα και μεγάλα ψυχικά αποθέματα στον Υμηττό και πέρασαν από μια έδρα όπου έχουν σκοντάψει ομάδες όπως ο Φάρος Κερατσινίου, ο Δούκας και η ΑΕΛ.

Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά εύστοχοι στο πρώτο ημίχρονο και έδειχναν να “χτίζουν” σιγά-σιγά ένα σταθερό προβάρισμα. Όμως, στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αίολος έπαιξε καταπληκτική άμυνα και με επί μέρους σκορ 7-12 έφτασε σε απόσταση αναπνοής, ενώ το μεγάλο come-back έγινε στην τελευταία περίοδο, όπου η άμυνα συνέχισε να είναι εξαιρετική και η επίθεση πήρε… φωτιά. Το σκορ σε εκείνο το διάστημα ήταν 15-23 και το διπλό έφερε χαμόγελα στις τάξεις της ομάδας μας.

Πρώτοι σκόρερ ήταν οι Νίκος Κακλαμάνος και Βασίλης Κιτσούλης με 16 και 15 πόντους, αντίστοιχα, τη στιγμή που διψήφιοι ήταν επίσης οι Τάσος Χαρισμίδης και Φάνης Κουμπούρας με 11 και 10 πόντους, αντίστοιχα.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ 64-70

Δεκάλεπτα: 24-18, 42-35, 49-47, 64-70

Διαιτητές: Παντελίδης, Μάλαμας, Πιτσίλκας Β.

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 13 (1), Αγγελόπουλος 10, Τοπάλι, Διαμαντόπουλος 8 (2), Κουκουνιάς 2, Βαρδιάνος 7 (1), Μανσαράι 4, Δορκοφίκης 3 (1), Παπαδούλης , Μπάρμπας 9 (3), Βογιατζής 6, Καμπούρης 2.

Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 5 (1), Θεοδωράκος 2, Κουμπούρας 10, Παπαδιονυσίου 4, Κατσαρές, Κακλαμάνος 16 (2), Κιτσούλης 15 (1), Κασαμπαλής 4, Χαρισμίδης 11, Λυμπαρης, Γκιζόγιαννης 3.